cvikra

jak na brambory

prosím o radu
petr, 29. 5. 2013 18:08

15.4. jsem zasadil brambory odrůdy monika ,všechno bylo v pořádku .Dnes je nať asi 40 až 50 cm vysoká už začínají kvést ale některé důlky začínají těsně nad zemí černat a pomalu usychají. Není tam ponrava. Může mě někdo poradit . Děkujin za odpověď.

Nejlepší odpověď
beer

Buďto plíseň, nebo bakteriální onemocnění stonku. To onemocnění stonku znám také pod pojmem „černá noha“. Více o chorobách brambor zde
http://af.czu­.cz/~mazakova/Cho­roby%20zahrad­nich%20a%20pol­nich%20plodin/cvi­ceni%20-%20zahradnici/Cho­roby%20brambor­.pdf
Zkusil bych odborníka, nebo zkušeného pěstitele z okolí poprosit o radu..

Další odpovědi
jirkajirka

Pravděpodobně to bude ,,Černá nožka". Jako děti někdy v roce 1960 jsme chodili o prázdninách na brigádu do JZD na Č.Vysočině, Mrákotín. a takto postiženou bramborovou nať jsme vytrhávali za 5 Kčs na hodinu. Zmrzlina kopeček tehdy stál 0.60 Kčs. Za litr nasbírané mandelinky bramborové bylo 10Kčs.