JájsemRaibek

Jak může vydržet letadlo několik týdnů ve vzduchu?

Letadlo prezidenta USA – Air force one může v případě nenadálé situace zůstat několik týdnů ve vzduchu a prezident řídí veškeré věci přímo z letadla.
Palivo asi není problém, protože letadlo může tankovat ve vzduchu, ikdyž není jisté, že by tanker měl kde vzlétnout apod., ale to tankování neřeším.
Jde např. o výměnu oleje, únavu částí letadla apod.
Letadla obecně musí procházet po určité době letu kontrolou, důkladnou kontrolou a výměnou částí letadla. Proto se ptám, jak může toto letadlo vydržet několik týdnů ve vzduchu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jumbo unese až přes 200 t nákladu a běžně nalétají desetitisíce hodin. Při ustáleném letu je opotřebování draku letadla minimální a motory mají dlouhou životnost. Co nejvíc letoun zatěžuje, je vzlet a přistání, hlavně vinou změn tlaku vzduchu vně trupu letadla. Z toho vyplývá, že ani pravidelné kontroly se nemusí dělat tak často. Ty jsou ostatně většinou jen preventivní a ostatní servisní úkony zřejmě mají dostatečně dlouhý interval.

Další odpovědi
Drap

Tankování neni problém, zásoby jsou na palubě. V takovéto extrémní situaci by se běžné kontroly na letišti nedělaly.