Avatar uživatele
pastel.ka

Jak může prodávající zrušit kupní smlouvu, když kupující na zrušení nechce přistoupit?

Případ: moje kamarádka inzerovala prodej auta za 15 000,– (Levně, nemělo TK) Mezi jinými zájemci se našel takový, který přijel, auto prohlédl a nabídl 5 000,– teď hned, okamžitě!!! Paní (starobní důchodkyně) byla tak zblblá, že kývla. Zájemce okamžitě vyplnil formulář (stažený z netu), kde mimo základní věci vypsal: „Vůz se prodává s veškerým vybavením.“ Jenže paní měla v autě uložené letní přezutí, na které měla kupce. Ten ji údajně za kola už zaplatil… Neměla v úmyslu za 5000,– ceny auta prodat i skladovaná obutá kola, jen proto, že je neměla kde uskladnit. Kupujícího vyzvala k předání, ale ten se brání tím, že v KS je zapsáno „vybavení“. Kupující vnutil paní 5000,– a ona na tom základě podepsala smlouvu. Byl natolik rychlý, že při prohlížení TP si jej bez souhlasu ofotil a v KS uvedl, že přebírá velký TP, což samozřejmě není pravda. Nyní paní vydírá, že ji dá k soudu, jak do 7 prac. dnů neudělá přepis. Bude si nárokovat cestu pro odvoz auta, neb s ním odjel i bez TK, vyhrožuje, že zaplatí soudy atd… tvrdí, že on je majitel dle KS, že zaplatil a chce auto. Chce plnou moc a velký TP. Jenže podle nových předpisů se převody dělají v místě registrovaného vozidla, účastníci se musí dostavit oba, v místě se udělá přepis, zápis, poplatky. Sama jsem toto řešila minulý měsíc. Co ta chudák ženská má dělat, poradíte někdo, jak může zrušit K. smlouvu a vrátit peníze ? Zájemce samozřejmě nechce přijít o tak výhodný kup, a tak vyhrožuje soudy a žalobou… kupní smlouva byla uzavřena v sobotu 3. 12. 2016. Děkuji za Vaše odpovědi, ty předám paní, která udělala tak zmatečný prodej, kterého velmi lituje…

Zajímavá 0 před 2691 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cukrar

Aby byla zrušena kupní smlouva, musí být k tomu právní důvod nebo dohoda obou stran.
Nelze dělat soudce tohoto případu, když nevíme, co tvrdí kupec a jak prodej proběhl. Každopádně má kupec pravdu, že vozidlo je podle kupní smlouvy jeho, přesně podle popisu ve smlouvě. Prodejce i kupec musí do 10 dnů nahlásit změnu v registru vozidel. Bez spolupráce obou to určitě nepůjde.
Kupec musí mít doklady, aby udělal evidenčku, prodejce s doklady evidenčku bez auta neudělá.
Nevidím právní důvod na zrušení kupní smlouvy. To, že si prodejce uvědomil, že dostal málo peněz?
Lze ale polemizovat s pojmem „veškeré vybavení vozu“ – určitě to není vše, co je ve vozidle, když to není vybavení vozu, ale předmět uložoný ve voze. Náhradní kola není vybavení vozu.
I když kdokoliv dobře poradí prodejci, stejně to nepomůže v boji s kupcem.
On k soudu nepůjde, za to mu to nestojí…
Musejí se spolu domluvit, jiné řešení není.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Bohužel, uzavřela kupní smlouvu,přijala peníze. Podle mne by kupní smlouvu mohl zrušit pouze soud.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… „Vůz se prodává s veškerým vybavením.“ – takže, když budu mít v kufru odloženou televizi a za volantem manželku tak jsem o oboje přišel … ať mu řekne, že ho dá k soudu pro nezákonný obohacení (pán určitě bude jen vykuk), když jí ty gumy nevrátí, co se týče auta – tam už má holt peška …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pastel.ka

Děkuji za vaše názory, poslala jsem je prodávajícímu. Paní jde jen o to, aby ji vrátil Aludisky s gumama, což kupující nemíní udělat. Jinak vše OK. Ještě jednou děkuji.

před 2690 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… se nedivim, asi měli větší cenu než auto …

před 2690 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek