pastel.ka

Jak může prodávající zrušit kupní smlouvu, když kupující na zrušení nechce přistoupit?

Případ: moje kamarádka inzerovala prodej auta za 15 000,– (Levně, nemělo TK) Mezi jinými zájemci se našel takový, který přijel, auto prohlédl a nabídl 5 000,– teď hned, okamžitě!!! Paní (starobní důchodkyně) byla tak zblblá, že kývla. Zájemce okamžitě vyplnil formulář (stažený z netu), kde mimo základní věci vypsal: „Vůz se prodává s veškerým vybavením.“ Jenže paní měla v autě uložené letní přezutí, na které měla kupce. Ten ji údajně za kola už zaplatil… Neměla v úmyslu za 5000,– ceny auta prodat i skladovaná obutá kola, jen proto, že je neměla kde uskladnit. Kupujícího vyzvala k předání, ale ten se brání tím, že v KS je zapsáno „vybavení“. Kupující vnutil paní 5000,– a ona na tom základě podepsala smlouvu. Byl natolik rychlý, že při prohlížení TP si jej bez souhlasu ofotil a v KS uvedl, že přebírá velký TP, což samozřejmě není pravda. Nyní paní vydírá, že ji dá k soudu, jak do 7 prac. dnů neudělá přepis. Bude si nárokovat cestu pro odvoz auta, neb s ním odjel i bez TK, vyhrožuje, že zaplatí soudy atd… tvrdí, že on je majitel dle KS, že zaplatil a chce auto. Chce plnou moc a velký TP. Jenže podle nových předpisů se převody dělají v místě registrovaného vozidla, účastníci se musí dostavit oba, v místě se udělá přepis, zápis, poplatky. Sama jsem toto řešila minulý měsíc. Co ta chudák ženská má dělat, poradíte někdo, jak může zrušit K. smlouvu a vrátit peníze ? Zájemce samozřejmě nechce přijít o tak výhodný kup, a tak vyhrožuje soudy a žalobou… kupní smlouva byla uzavřena v sobotu 3. 12. 2016. Děkuji za Vaše odpovědi, ty předám paní, která udělala tak zmatečný prodej, kterého velmi lituje…

Nejlepší odpověď
cukrar

Aby byla zrušena kupní smlouva, musí být k tomu právní důvod nebo dohoda obou stran.
Nelze dělat soudce tohoto případu, když nevíme, co tvrdí kupec a jak prodej proběhl. Každopádně má kupec pravdu, že vozidlo je podle kupní smlouvy jeho, přesně podle popisu ve smlouvě. Prodejce i kupec musí do 10 dnů nahlásit změnu v registru vozidel. Bez spolupráce obou to určitě nepůjde.
Kupec musí mít doklady, aby udělal evidenčku, prodejce s doklady evidenčku bez auta neudělá.
Nevidím právní důvod na zrušení kupní smlouvy. To, že si prodejce uvědomil, že dostal málo peněz?
Lze ale polemizovat s pojmem „veškeré vybavení vozu“ – určitě to není vše, co je ve vozidle, když to není vybavení vozu, ale předmět uložoný ve voze. Náhradní kola není vybavení vozu.
I když kdokoliv dobře poradí prodejci, stejně to nepomůže v boji s kupcem.
On k soudu nepůjde, za to mu to nestojí…
Musejí se spolu domluvit, jiné řešení není.

Další odpovědi
Drap

Bohužel, uzavřela kupní smlouvu,přijala peníze. Podle mne by kupní smlouvu mohl zrušit pouze soud.

Mc Merkurion

… „Vůz se prodává s veškerým vybavením.“ – takže, když budu mít v kufru odloženou televizi a za volantem manželku tak jsem o oboje přišel … ať mu řekne, že ho dá k soudu pro nezákonný obohacení (pán určitě bude jen vykuk), když jí ty gumy nevrátí, co se týče auta – tam už má holt peška …

pastel.ka

Děkuji za vaše názory, poslala jsem je prodávajícímu. Paní jde jen o to, aby ji vrátil Aludisky s gumama, což kupující nemíní udělat. Jinak vše OK. Ještě jednou děkuji.

Mc Merkurion

… se nedivim, asi měli větší cenu než auto …