Otazník123

Jak může odledňovaní polárních oblastí zrychlit rotaci země?

Četl jsem v článku že tání ledovců způsobuje zrychlování rotace. Když se ale přesune věští masa vody z pólů na rovník nemělo by naopak dojít ke zpomalení rotace kvůli zachování momentu hybnosti?

Nejlepší odpověď
Kepler

Teoreticky by to mělo být tak jak píšeš, ale naproti tomu tání ledovců ve skutečnosti zvyšuje hladinu oceánů stejnou měrou jak u póĺů tak i na rovníku. Celková hmotnost Země se nemění. Odsun ledu z vysokých zeměpisných šířek by tu rotaci Země mělo nepatrně zpomalit.