Kryšpín

Jak může obyčejný Čech s platem do 28 tisíc měsíčně přispět ke snížení korupce?

Údajně je korupce v Česku národní sport, podobně jako v Africe, zaujímáme místo mezi Bahrajnem, Rwandou, Lesothem, Namimbií a.p.

Půvédní dotaz

Jak může obyčejný Čech přispět ke snížení korupce ten obyčejný s platem do 28 tisíc ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tím, že nikdy žádný úplatek nenabídne a toho, kdo by jej požadoval, tak skrytě nahraje na diktafon a napráská ho. Kdyby to tak dělal každý, korupce zmizí, kdo to nedělá, korupci podporuje. To je jeden z mála bonzů, které bych podporoval a ještě za to rozdával prémie. Jak prosté.

Další odpovědi
marci1

Nedávat a nebrat úplatky! 🙂

ivzez

Jak? Jednoduše: Nepodplácet!
Ke korupci jsou potřebné dvě strany: příjemce úplatku a ten, kdo úplatek dává.

Drap

Nikoho neuplácet, neplatit nic bez dokladu a od nikoho také nic takového nebrat.

anonym

Protože obyčejný Čech s platem do 28 tisíc měsíčně má nízké pravomoce a konexe a tím nemůže dosahnout rovnoprávnosti narozdíl od politiků a mafie a lobbistů …takže s korupcí obyčejný čech bojovat nedokáže.

anonym

třeba tím že budete v demokratických volbách dávat hlasy těm kteří mají v programu naprostou otevřenost a kontrolu finančních toků a uzavíraných smluv mezi státem/státním podnikem a soukromým sektorem.

Varováním by mělo být když strana hlasuje pro omezení zákona o zveřejňování smluv které stát nebo státní podnik uzavře se soukromým subjektem. Což se nedávno stalo, velké státní firmy jako ČEZ lobovaly za udělení výjimky z povinnosti zveřejňovat uzavřené smlouvy, ve kterých je často korupce skryta (jak jinak totiž vyhrát zakázku s mnohonásobně předraženou nabídkou než právě korupcí) a některé politické strany jim v tomto požadavku šly skutečně na ruku a nechali se zvyklat, de fakto korupci v Česku podpořili. Reakcí běžného obyčejného občana by mělo být že dané straně už svou důvěru příště nedá, aby dal jasně na jevo že efektivní protikorupční kroky se mají schvalovat a ne zametat pod stůl.