Avatar uživatele
Kepler

Jak může obrovské hejno ptáků nebo drobných rybek prakticky v jediném okamžiku změnit směr pohybu jako celek?

Co to řídí, jaký je kontakt mezi jednotlivými jedinci?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Anikitos, independent, aliendrone před 2127 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Počti si: http://www.sil­varium.cz/zpra­vy-z-oboru-myslivost/cho­reografie-spacciho-hejna-zustava-tajemstvim-prirody-pravo

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Anikitos

Ptáci se dorozumívají vokálně (zpíváním), ale nikdy jsem si nevšiml, že by za letu vydávali nějaké zvuky (kromě máchání křídel). Takže si myslím, že ostatní mění směr podle těch, které mají před sebou – ten první je tedy vůdce skupiny (”hlavní letec”) a udává směr a všichni ostatní se podle něj koordinují díky dobrým reflexům a vrozeným instinktům (jsou na takové týmové létání zvyklí od narození).

Možná taky nějak detailně vnámají proudění a teplotu větru, podle kterého se řídí, a jak létají ve skupině v těsné blízkosti, tak to vypadá, že se v tu chvíli třeba rozhodli pro jiný směr, ale můžou za to třeba náhlé změny větru.
Třeba už to mají předem všechno naplánované – každou zatáčku, každý přemet a jen se tak proletují.. :D

Nebo jsou nějak mentálně propojeni, jinak fakt nevím.. :D

Upravil/a: Anikitos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

To se nám jen zdá, že jde o jediný okamžik. Ptáci sledují pohyby křídel ostatních, čtou z nich, synchronizují se. To je povaha ptáků, myslí křídly. Jinak se chovají při sestupných a vzestupných proudech, kdy reagují automaticky, podobně jako pomalí lidští řidiči.

Zdroj: Uvezu to?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
fcoop

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=V4f_1_r80RY

před 2127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jo, přesně to jsem měl na mysli. Přelévá se to jako jednolitá hmota. Fantastické!

před 2127 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Emefej: zajímavé čtení, takže pořád záhada. Mně fascinuje ta rychlost s jakou hejno obrat provede – pro vnějšího pozorovatele ve stejném okamžiku.

před 2127 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek