kurec

Jak může být statisticky dokázáno, že slunce vyjde každé ráno?

Oni snad cestovali do budoucnosti že už mají statistické udaje o tom že opravdu každé ráno vyšlo?
Navíc nemysleli to spíš vědecky jelikož vědecky je dokázáno že země bude až do svého zastavení pořád obíhat slunce(pokud nás slunce nezblajzne až bude sebe transformovat na rudého obra)?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mícháš vodu s olejem. Statisticky NELZE prokázet, že „Slunce vyjde každý den“, maximálně lze provést s pomocí statistiky více či méně relevantní predikci a to s určitou pravděpodobností. BTW – Slunce KAŽDÉ ráno nevyjde – třeba když je zataženo, tak se pouze rozední, ale žádný východ Slunce neuvidíš. ;) :)

Navíc – NENÍ vědecky prokázáno, že Země bude obíhat kolem Slunce do té doby, dokud jím nebude pohlcena. Je to jen předpoklad, „pokud“… Co víš, třeba už pouhý necelý světelý rok daleko se k nám nesmlouvavě blíží maličkatý kolapsar s průměrem pár kilometrů. Zatím není vidět, ale za pár let… To by měla Sluneční soustava (a listvo spolu s ní vymalováno – definitivní finíto) Nebo se k nám řítí jet vzdáleného kvasaru – jsou zde hypotézy, že by mohl ve Slunci „podpořit“ probíhající proton-protonový cyklus, to se následně změní v novu a pááá! Atd. atd.

A to jsem zmínil jen malou ukázku toho, co už VÍME, že by se mohlo stát. Pokud bych měl připočítat i to co NEVÍME, že se může stát… tak ono to s tou jistotou nebude zase tak slavné. Spíš bych hovořil o štěstí. Mimořádném. ;) :D :D

Další odpovědi
led

Zem sa vrtí okolo Snka od čias svojho vzniku, ako tanečnica sa točí aj okolo svojej osi. Vedecké pozorovanie otáčania Zeme okolo Slnka dokázalo spolu s otáčaním sa okolo svojej osi, že Slnko so svojim východom na oblohu ešte ani raz neabsentovalo a poctivo dosahovalo okrem striedania dňa a noci, aj zmeny 4 ročných období, pracuje bez nároku na dovolenku. Plán teda plní na 100%. Ani viac, ani menej.

Kepler

Co jiného by Slunce asi mělo dělat. Že Země rotuje od samého vzniku, je nevyvratitelný fakt už nejméně 4 mld. let. K tomu žádná statistika není třeba.

marci1

Je statisticky dokázáno, že do dnešního dne slunce vyšlo každé ráno. 🙂

Cenobita

Udává se že lidstvo přešlo od zvířátka k civilizaci tak cca přes 20.000 lety. Od té doby se tento jev stále opakuje a je lidmi pozorován a dosvědčován. Statisticky je tedy opravdu nepravděpodobné, že by Slunce další ráno nevyšlo. Dokonce by vyšlo i kdyby na Zemi spadl asteroid a vše by zničil v Armagedonu. Ovšem nevím, kdo by to dosvědčil.

Kepler

To, že Slunce vchází a zapadá není důsledkem oběhu okolo Slunce, ale vlastní rotace Země kolem své osy s periodou 24 h. Třeba Merkur se okolo své osy otáčí stejně rychle, jako je jeho oběžná doba kolem Slunce, říká se tomu vázaná rotace. Tam východ a západ slunce neexistuje, na půlce planety je věčný den, na té druhé věčná noc. Stejnou vázanou rotací obíhá i Měsíc okolo Země.

led

Ďakujem kolegovi Keplerovi, za upozornenie. to je tak, keď prstíky predbiehajú myslenie. Príkaz ENTER by mali zakázať, pokiaľ človek nedopíše 🙂

Kepler

To je v poriadku, len robím astrómickú osvetu, aby za mňa ani majster Štefánik nehanbil---:-))