MajaIS

Jak může být opravná položka k pohledávkám aktivum?

Dobrý den,
mohl by mi prosím někdo vysvětlit, proč se opravná položka k pohledávkám účtuje jako aktivum, když TVORBA OPRAVNÉ POLOŽKY se účtuje 558/391 a to na straně D, jakožto zvýšení, tudíž zde (D) má i zůstatek. Jak to tedy je? Děkuji za odpovědi :) Budu ráda, když se nějací účetní ozvou.

Nejlepší odpověď
Zbynas

  • 391 je pasivní účet, tudíš aktiva jsou na D
  • 558 je nákladový účet, na který se účtovalo původně, opravu tedy musíme provést s mínusem (tak to prostě je vždycky), stejně tak na D na 391, jelikož kdyby to bylo s plusem, aktiva by se přičetla, my ale opravujeme a tudíž se přičítá na aktivní stranu (D) s mínusem. Snad jsem to vysvětlit aspoň trošku pochopitelně …