najdem

Jak mořít hlízy mečíků před uskladněním?

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si informace od odborníků, z Prima receptáře, jak s mečíky nakládat.

"Po vyjmutí hlízy z hlíny, což je ideálně 5–7 týdnů po odkvětu rostliny, by rostliny měly být chvíli na vzduchu a následně posypány dezinfekčním práškem (Heryl 80, Dithane M 45, apod.). Proto si pro vyrývání vyberte nejlépe dobu, kdy je půda suchá. Vždy ale vyndejte mečíky raději nedozrálé, než v mokré půdě začnou plesnivět.

V současné době většina pěstitelů ustupuje od moření těsně před výsadbou, doporučují se namořit hlízy hned po očištění. Mečíky jsou velice náchylné k houbovým onemocněním, a proto by se mělo stanoviště výsadby každoročně měnit a vybírat takové půdy, ve kterých patogen jen obtížně přežívá. Tím jsou míněny půdy lehké, písčité nebo hlinitopísčité, měly by být ale také snadno propustné, humózní a teplé. atd.

Rostliny by měly být před výsadbou chráněny namořením (přípravky Rovral Flo, Dithane) proti houbovým chorobám (Botritida, Fuzarióza…

Na třásněnku a další živočišné škůdce ale platí také klasické moření například přípravky Actelic, Karate, Nurelle nebo Vertimec, případně Brool." atd.

http://prima-receptar.cz/pri­pravme-meciky-na-prezimovani/

Další odpovědi
johana 56

Mečíky nemořím.
Zdravé, suché a neoloupané hlízy zbavené kořínků, nechávám přezimovat v proutěném košíku s pilinami, smíchanými s trochou sypkého hypermanganu. Ten používám také do zálivky po výsadbě. Během růstu preventivně ošetřuji přípravky proti škůdcům, kteří napadají listy a květy.