wendyX

Jak mohutný kořenový systém má bříza bělokorá?

Jdou její kořeny do hloubky, nebo jsou spíše mělké a do šířky? U našeho paneláku stojí skupinka čtyř už značně vzrostlých bříz a když vidím, jak s nimi ‚cvičí‘ vítr v těchto větrných dnech- mám vážné obavy, aby jejich vršky neskončily v oknech našeho domu- kdyby nějaký ten poryv nevydržely… ☹

Nejlepší odpověď
Drap

Bříza má mělký kořenový systém. Většinou jeho hloubka nepřevyšuje cca 60 cm. Systém přesto bývá poměrně bohatý. Při silném větru občas dochází i ke zlomení kmenu, nebo jejich horních větví.

Další odpovědi
Emefej

Bříza má mělký, ale dobře zakotvený kořenový systém. Vyvrácení celého stromu větrem bych se přiliš nebál, ale kmen se může zlomit poměrně snadno.

Zdroj: http://dendro­flora.agrobio­logie.cz/hot/bet­pen.htm

setapouch

Briza ma jedno z nejmekcich drev. Spis se zlomi nez vyvrati. Vlastne si nepamatuju vyvracenou brizu, zato zlamanych uz hodne.

Pepa25

IMHO jsou při takovéto větru největší problém topoly na sídlištích, které se tam vysadily, protože rostou rychle, ale zároveň jsou křehké a hodně se z nich lámou větve …

Emefej

Nejhorší je smrk, ten se i s kořeny vyvrátí poměrně snadno.