_136

Jak mohu velmi uspořit energii (voda, topení, plyn, elektřina) v bytě o velikosti 49m²?

Odpovědi
Mc Merkurion

… odstěhovat se pod stan >>> velikostně to vyjde nastejno …

Hlada

Nijak.
Existují sice tisíce rad, kterak utěsnit okna, nakoupit „úsporné“ spotřebiče, naučit se žít pod pohodovou teplotu a pod., vesměs to ale jsou obchodní záležitosti.
V utěsněném bytě se množí plísně, blbě vymáchané prádlo z úsporné pračky podporuje alergie, špatně opláchnuté nádobí zažívací potíže. Úspory jsou bezvýznamné, zvlášť kdyby se kvůli tomu měly kupovat nové spotřebiče nebo dělat stavební úpravy. Lepší je mít dostatečný příjem a žít zdravě.

mosoj

Uspořit se dá, ale poradit ne!! Napiš jaké máš spotřebiče, čím topíš, jak velkou máš Tv, čím svítíš atd. + kolik máš spotřebu energií a kolik za ně platíš. Pak by se možná poradit dalo.

zjentek

Nejde o velikost.

Platí zásada – čím méně spotřebuješ, tím více ušetříš (přestože teplárenské společnosti se již v minulosti snažili tento jednoduchý princip různými ventily na topná tělesa podlomit).

Mimochodem, této zásady se běžně drželi naši předci dvě generace zpět. Můžeš se takových zeptat. Ti ještě chápali, že důležitější než vydělat je neutratit. (;

Midoc

Svítit LED diodovými žárovkami s účinností 90%.
Snížit teplotu vytápění o 1°C, úspora 6% energie za vytápění.
Mít v oknech izolační skla.
Používat energeticky úsporné spotřebiče hlavně ledničku, mrazák, pračku, vařič
A++, A+++. Používat na vaření indukční plotýnku, na pečení Remosku.
Pokud je potřeba pro ohřev vody a vytápění plyn, použít kondenzační plynový kotel.
Při dálkovém vytápění z kotelny používat termostatické hlavice.
Pro TUV z kotelny, teplárny, bioleru použít termostatickou baterií.
Pokud se topí elektřinou, použít tepelné čerpadlo.
Vybrat si levného dodavatele el. energie a plynu.

da ny

Svítidla, elektrospotřebiče s nízkou spotřebou, způsob mytí nádobí (tekoucí voda! x dřez + oplach, myčka?), Hygiena při mytí a oplachu vlasů vypínat vodu, aby netekla nadarmo, u čištění zubů také. Časté splachování WC „naplno“.
V bytech se musí zaplatit celková spotřeba (dálkové topení, voda), dodaná a naměřená k patě domu. 70% ceny zaplatí nájemníci/majitelé bytů, z 30% se zohledňuje individuální, naměřená spotřeba topného tělesa.
Cena za vodu a topení se neustále navyšuje. Paradoxně dochází k tomu,
že čím více se obecně „šetří“, na ceně to spotřebitel příliš nepozná (ono se to
opět zdraží…). Teplárny, vodárny mají zvyšující se náklady na provoz,
údržbu (i mzdy).
U nás během posledních 5 let ceny stále narůstají (stále zvedám zálohy),
velké rozdíly v ceně jsou mezi jednotlivými čtvrtěmi, ulicemi i domy
(zateplenými, nezateplenými, cihlovými

terkaprihodo

Myslím si, že tuto otázku dneska řeší každý druhý, mě nevyjímaje. Hodně teď doma například přemýšlíme jak ušetřit za vytápění. A nakonec to vypadá tak, že přejdeme na nějaký levnější způsob, nejspíš na dřevo. To je pořád ještě relativně levné, takže tím člověk něco ušetří. A například krb nebo krbová kamna dnes taky nevyjde nijak draho, viz například https://www.lev­nekrby.cz/ takže mi to přijde jako ideální řešení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.