Neonka

Jak mohu poznat, jestli je kniha vázaná v kůži nebo jen v obyčejné kožence ?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Kůže údajně nehoří,neseškvaří se,oheň po ní jen tak „přeběhne“.Zkus škrtnout sirkou.....

Další odpovědi
mosoj

Nedovedu si představit jak budeš pálit knihu na které ti záleží !!!

Každá rada drahá. Zkusil bych to s kapkou vody. Kůže by měla vodu nasát ( i když také může být impregnovaná nebo natřená lakem) a měl by zůstat po ní vlhký (tmavý) flek, který po uschnutí zmizí.

Na kožence by se tnavý flek udělat neměl.

Drap

V dnešní době, kdy se dovážejí, umělé kůže ve vysoké kvalitě, to laik nerozezná. I pro laika je to rozpoznatelné, pokud by viděl rubovou stranu této kůže. Dá se to i spolehlivě poznat na řezu, ale u některých opravdu téměř nelze. Různé finty, se zapalovačem a podobně, jsou jen klamáním, protoře i tyto napodobeniny vydrží vysokou teplotu
Doplňuji:
Se škrnutím sirkou nebo i zapalovačem, jsou právě ty finty, které používá i řada asijských obchodníků na tržištích, u kabelek, bund a podobně. Skuterčnost je ale jiná. Některé napodobeniny to vydrží stejně dobře jako kůže.

led

Raz som sa pýtala kolegu, prečo ovoniava pri kúpe kožené veci: „Koža má svoj pach, koženka ho nemá“. Mal pravdu, ľudia s dobrým čuchom ho cítia.

Conchus

Moc těžko. Jen když je moc stará, tak máš jistotu (cca před 2. svět. válkou). U nových knih jsou tyto napodobeniny kůže to nejjednodušší.

Terryle

Zkus na nějakém málo viditelném místě udělat zářez nehtem. Pokud tam zůstane, měla by to být kůže. Pokud rychle zmizí, je to pravděpodobně koženka.