Mirek Vrbka

Jak mohu být odškodněn pojištovnou (jako bývalý horník uranových dolů) při vzniku rakoviny?

Mám nějaký nárok na odškodné?

Nejlepší odpověď
ivzez

Bude-li Vám přiznána nemoc z povolání, budete mít nárok na odškodnění
z povinného pojištění zaměstnavatelů. Za nemoc z povolání odpovídá
zaměstnavatel, u kterého jste naposledy pracoval za podmínek, za kterých
nemoc z povolání vzniká. Tento zaměstnavatel za nemoc z povolání odpovídá
i do budoucna, tzn. i v případě, že už pracujete někde jinde.

Máte-li uzavřenu další pojistnou smlouvu, bude se případné
odškodnění řídit podmínkami sjednanými ve smlouvě
a všeobecnými obchodními podmínkami Vaší pojišťovny.
____

Přes internet nedokáže nikdo posoudit případnou ztrátu
pracovní schopnosti a neznáme ani Váš věk, takže nelze
říci, jestli byste mohl získat invalidní důchod.
__

K chybné (nahlásila jsem) odpovědi:

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění.

Přiznaná nemoc z povolání nemusí vždy znamenat „automatické“
přiznání invalidity a invalidního důchodu. Přiznání invalidity závisí
na stupni ztráty pracovní schopnosti. Stupeň ztráty musí posoudit
posudková komise (posudkový lékař).

Další odpovědi
Drap

Záleží na tom, jakou máš pojistku. Podle pojistné smlouvy