Lgee

Jak mohou existovat absolutní monarchie?

Cituji: moc panovníka není ničim omezena.
Ale zároveň mezinarodni pravo řika že je nadřazeno tak jak může být moc panovníka neomezená?

ps: nikde ale smlouvy a obyčeje jsou nadřazené národnim pravu, a některé smlouvy se mohou změnit vůlí většiny.

Nejlepší odpověď
NoFear

Úplně normálně.
A absolutní monarchie má špatnou definici. Moc panovníka zde může a nemusí být neomezená. Zkrátka to jen znamená, že se panovník aktivně podílí na vládě a má hlavní slovo (oproti konstituční, kde je většinou jen symbolický). Může mít nějakou moc (kdy se aktivně podílí na vládě) až absolutní (ve smyslu suverénní = zosobnění státu a lidu, je nad zakony, které sám tvoří, je nejvyšším soudcem, ničím právně omezený. Taky může být hlavou náboženství).
Absolutní monarchie každopádně není diktatura nebo negativní forma vlády.

Konstituční monarchie de facto není skutečnou, úplnou monarchií. Formou státu sice monarchií je (dědičnost, symbolika, řekněme určitý systém – i když moc ne,..), ale formou vlády už ne. Pokud panovník nevládne, tak to není plnohodnotná monarchie. A absolutní monarchie neznamená nic než to, že panovník vládne (či se na vládě aktivně podílí – může do jisté míry rozhodovat a ovlivňovat, má důležité slovo ve výkonné moci. Do jisté míry až po zákonnou neomezenost).
Absolutní monarchie znamená, že má panovník určitou výkonnou, soudní a zakonodarnou moc (od nějaké až po neomezenou, kdy může jednat a rozhodovat zcela sám). Hlavně teda tu výkonnou.

Taková diktatura a totalita doslova znamená utlačování lidu, omezování práv a svobod, je to zosobnění neoprávněné a nelidské vlády, kde má představený neprávem totalitní moc. A taky ve světě existují.

A dej už pokoj s tím mezinárodním pravém, krista, boha. :P

Další odpovědi
JežíšKristus

Můžeš nám ukázat, kde to mezinárodní právo říká? Chtěl bych vidět takovou smlouvu, kde se absolustický monarcha zavázal k tomu, že nějaké jiné země mají absolutní kontrolu nad jeho zemí 😁
Uvědom si, že smlouvy v mezinárodním právu se týkají zejména obchodu, s těmi může monarcha souhlasit, ale už to nemění nic na tom, že je absolutním suverénem na svém území. To, že respektuje obchodní pravidla v mezinárodní smlouvě, je projev jeho dobré vůle (a nebo prostě jen nechce být vystaven sankčním seznamům jiných zemí).

Dochy

Monarchie je ale typ vlády státu. Jde o vnitřní záležitost. Mezinárodní právo zpravidla nezasahuje do vnitřních záležitostí státu takže ty dva subjekyty zkrátka mohou existovat vedle sebe.

Pepa25

Špatná definice: moc panovníka není omezena zákony schvalovanými parlamentem. Když ale on nebo jím pověření lidé podepíší meznárodní smlouvu, tak se na něj logicky vztahuje 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Pepa25, ta definice až tak špatná není. Záleží na konkrétní absolutní monarchii. ALE VĚTŠINOU platí, že panovníkova moc není omezena zákony, které sám vydává (a vydává všechny nebo většinu. Ty, co nevydává, tak posuzuje – schvaluje, upravuje nebo zamítá. Zkrátka to vše řídí). Parlamnet nebo podobná instituce tam sice být může, ale většinou není. Ti jiní, kdo můžou navrhovat zákony kromě toho panovníka, je např. královská rada, soud nebo konkrétní nejvyšší soudci jmenovaní panovníkem (nebo podobně pověřené osoby).
To, co představuje parlament je v této monarchii většinou vždy panovníkem (on to zosobňuje a nejen parlament… něco jako parlament nebo i senát vzniklo dávno po absolutních monarchiích). Pokud tam nějaká taková instituce je, tak slouží spíš jako rada toho panovníka a nebo rozdělení působností mezi různými vládními činiteli s kompetencemi (nebo obojí), kteří se taktéž zodpovídají panovníkovi, ale nemá tak vše na starost jediná osoba (protože to ani není možné).
Zkrátka parlament v absolutní monarchii tak nějak není, byl by tam zbytečný (jeho úlohu z pravdila zastává vladař). A pokud tam něco takového je, tak většinou ty zákony oni neschvalují. I když jako může to tak být… proto říkám, že záleží na té konkretní absolutní monarchii.

Senát byl době římského království (absolutismus) taky jen poradní sbor krále. V době republiky se z toho stal vrcholný orgán, vše řídící (no a dnes se parlamentem označuje to, čemu se tam říkalo senát). V absolutní monarchii VĚTŠINOU není ta dělba moci. Je tam zkrátka moc, stát a to představuje panovník (a pak jím organizovaná vláda a pověřené osoby/instituce a jisté rozdělení pravo/mocí, ale nikoli dělba).
Ale opakuji, že záleží na té absolutní monarchie. Co je typičtější příklad absolutistické monarchie než historické sultanáty (kromě Ludvíka XIV.), jako například Osmanská říše. Panovník s vrcholnou mocí a přesto nemohl sám měnit zákony (bez souhlasu vlastní rady a splěnní určitých věcí a když už je změnit mohl, tka musel postupovat podle daných postupů – jako spolupracovat s odoborníky atd.) nebo si dělat, co chtěl a to především bez souhlasu soudců. A co se týkalo svobodného obyvatelstva, tak je nesměl ani osobně potrestat – jako nějaký vysoký trest. A přesto je to uváděno jako typický příklad absolutní monarchie.

Lgee

Však si to přečti, když by sis to přečetl tak tady nebudeš mluvit o bludech. Je tam jasně napsané že se dá smlouva měnit 2/3.

Dochy

„nikde ale smlouvy a obyčeje jsou nadřazené národnim pravu, a některé smlouvy se mohou změnit vůlí většiny.“

  1. takovéhle doplnění je podle mně pro úpravu otázky nevhodné, diskutuj v diskusích.
  2. co tím chceš vlastně říct? Piš prosím česky a piš logicky. (ta věta nedává jasný smysl ať už si tam domyslím či nedomyslím čárku)

NoFear

On si mezinárodní právo představuje po svém. Na to já už vůbec nereaguju a neodpovídám mu na to. :D Ať si to představuje jakkoli, tak s právem to nemá moc společného…

Lgee

V OSN se může měnit smlouva prostou většinou 2/3 (teď nevim 66% nebo 67%) tudiž ty 2/3 států co odsouhlasi změnu může suverenitu „ukrast“ zé absolutní monarchii, protože se ten císař/král stane bezmocnou loutkou.

NoFear

.....kraviny.
Máš bludy, kámo. To jsou jen tvé pomatené názory (na které ses už několikrát ptal a snažil sis je sám obhájit – přestože sis je vymyslel). S realitou toho mají asi tolik společného jako průběh vyučování v Bradavicích ve srovnání třeva v Oxfordu. ;)

Lgee

Však si to přečti, když by sis to přečetl tak tady nebudeš mluvit o bludech. Je tam jasně napsané že se dá smlouva měnit 2/3.

NoFear

Hele, každý politolog, ekonom, právník, legislativec a plno dalších i ti, kdo se v tom třeba jen trochu orientují, by z těch tvých pseudo-nesmyslů blili nebo pořádně vybuchli smíchy..
Napiš nějakou pseudo-ultra-utopistickou knihu. Třeba bude mít úspěch a půjde na dračku. ;)
Když se tím, chceš zabývat, tak si to buď pořádně nastuduj, nebo se na to vykašli a neotravuj/nespamuj těmi výmysly ostatní.

Lgee

Však si to přečti, když by sis to přečetl tak tady nebudeš mluvit o bludech. Je tam jasně napsané že se dá smlouva měnit 2/3.

Lgee

NoFear – však se ptám ve spojitosti s tim.mezinarodnim pravem jak může být neomezený.