bolak

Jak mohla Šimkovi projít v tehdejší době povídka „Jak jsem se stal nezaměstnaným“?

https://youtu­.be/i3eAjI_FLLI?t=6

Nejlepší odpověď
annas

Mám soubory povídek. Je jedna věc, že Šimek s Grosmannem povídky napsali, ale nemohli je v době totality všechny interpretovat.

První dva soubory vyšly pod názevm Besídka zvláštní školy a Návštěva cirkusu, které vyšly knižně v době, kdy byly napsány.

Další soubor 36 povídek Jak jsme přechovávali bělogvardějce, který zahrnuje povídku „Jak jsem se stal nezaměstnaným“ nemohly být v době svého vzniku publikované a autoři některé četli pouze při divadelních představeních."

Vzpomínka Karoliny Jelínkové na Šimka a Grosmanna, kteří humorem bojovali pro režimu.

,,Při psaní povídek jsme se s Jirkou výborně bavili. Smáli se při nich i naši diváci, dokonce si je opisovali a četli, hlavně ty, ve kterých jsme dělali politickou satiru na komunistický režim, jenž satiru víceméně zakazoval. V politické satiře na komunismus jsme s humorem vyjadřovali to, co si musela myslet i většina lidí po zkušenostech z 50.let – že takový režim nemůže trvat věčně," Miloslav Šimek."

http://www.web­magazin.cz/in­dex.php?stype=a­ll&id=9518

Grosmann a Šimek nastoupili do divadla Semafor v r. 1967 a , v r. 1968 a začaly jejich Návštěvní dny 1968 – 1971, i když se jinde objevily i dřív. .

http://www.slov­nikceskelitera­tury.cz/showCon­tent.jsp?docId=1

Tatra 613 se jako první objevila v r. 1969, Grosmann zemřel 1971, takže se domnívám, že tyto povídky se objevily v době normalizace, tedy totality, možná je později Šimek aktualizoval.
Za „socialismu“ u nás nezaměstnanost neexistovala, navíc běžnějším vozem byla Tatra 603. "

Protože Semafor býval v době normalizace plný příslušníků STB i mezi členy divadla byli udavači, nemohli všechny povídky číst.

"V první polovině devadesátých let Miloslav Šimek shromáždil všechny kdysi vzniklé texty a připravil je pro úspěšné knižní vydání.

To zahrnuje i povídky, které z ideových důvodů nebyly v období totality inscenovány ani natočeny."

https://audiok­nihy.heureka.cz/si­mek-a-grossman-povidky-4-cd/specifikace/#sec­tion

Další odpovědi
redy

Sice povídku neznám, ale vycházím z otázky.
Ukázali lidem, jak je zle na západě…

gecco

Určitě vznikla před revolucí (poprvé jsem ji slyšel někdy okolo roku 1980) – a šířila se jako součást soutěže o zlatou mříž…
Osobně se domnívám, že se za minulého režimu Šimek jednoduše nepřiznal k autorství…
😉

led

Vhodne namierená satira, môže odkloniť myšlienky ľudu iným smerom, to je pravda známa a využívaná vládcami už tisícročia.
Aj v časoch „Husákovského režimu“ jestvovala politická satira. Prirodzene nesmela rozvracať morálku, stanovenú Smernicami UV KSČ. K tomu bolo niekoľko vybraných maloformátových scén (so sídlom vo veľkých mestách) s vopred odsúhlaseným a scenzúrovaným textom (aj keď navonok to vyzeralo ako spontánna čerstvo vytvorená myšlienka). Pokiaľ sa tým nenarúšala „línia strany“ používalo staré známe pravidlo „chlieb a hry“ a humor kráľovho šaša.
Ale veď je to aj dnes v tých rôznych akožehumorných programoch, kde sa k textu pustí smiech, alebo „dirigent“ začne spontánny potlesk a hlasný smiech.

zdroj: vlastné skúsenosti

klumprt

Já jsem se nad tím zamýšlel a dokázal bych si představit, že by to jakžtakž mohlo projít těsně před Rusama v roce 1968. Jenže Husák byl prezidentem až 7 let po Rusech, v roce 1975.Taky tomu neodpovídá to, že Šimek po Rusech normálně veřejně vystupoval, ba točil filmy.
Pak by to mohlo projít leda až někdy po revoluci, což mi přijde nejpravděpodob­nější. Nikde na internetu jsem nenašel údaj o době vzniku té povídky.

Dochy

redy: Je znát, že neznáš povídku. Ta je tak česká, jak jen může být 😉

Mám pocit, že i za minulého režimu byla některé „protirežimní“ divadla trpěna. Mám pocit, že ti, co zakazovali, také věděli, že když se z kotle občas trochu upustí, tak kotel nebouchne.

Dostal jsem se v osmdesátých k pár nahrávkám na kazetě, a když je zaslechli dospělí, tak z toho měli docela vítr, že se o tom nesmí nikdo dozvědět, že by z toho byl průšvih. A přesto to byl záznam z některých běžných divadelních představení.

briketka10

Ad Dochy

Nechci se redy zastávat, ale ona jistě komunismus nezažila.
Nemůže, proto znát ani tyto povídky.

Dochy

Však já ji za to nenadávám… Jen trochu nechápu proč odpovídá na něco o čem nic neví – tudíž nesmyslně. A ještě víc nechápu, za co dostala ty body… 😉

led

Poviedka vznikla kdesi na prelome 1967/1968 po príchode Šimeka a Grossmana na dosky Semaforu, kde bola uvádzaná ako súčasť Návštevných dní.

V polemike o možnostiach verejnej produkcie tejto poviedky objasňujem vtedajšiu dobu.
Kdo sa diví, že tomu „strana a vláda“ nechala voľný priechod,
nech si uvedomí, že v tom čase už dochádzalo k výraznému politického postoju, nielen v uzavretých fórach, ale aj na verejnosti a začalo vrcholiť „Pražské jaro“

Jiří Grossmann zomrel 5.12.1971

Dochy

Jseš si jistá? Podle wiki se T613 vyráběla až od r. 74, první prototypy snad kolem 1969. To by k té povídce moc nesedělo, tam už se o T613 mluví v minulém čase…

Dochy

Viz Annas – asi byla povídka časem přizpůsobena aktuální době… 😉

led

Neverím, že bola napísaná zo záhrobia…

led

Pre tých čo nevidia, nepočujú, text bol novelizovaný Šimkom po roku 1975 (keď sa zmenil oficiálny portrét prezidenta)
"Jak jsem se stal nezaměstnaným
Miloslav Šimek, Jiří Grossmann

Byl jsem ředitelem jednoho velkého koncernového podniku. Kávu mi vařila sličná sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 613. Jednou za mnou přišli, abych zaplatil 5 000Kčs na pohřeb člena ÚV KSČ. Řekl jsem, že za 5 000Kčs pohřbím celý ÚV sám. Od té doby jsem pracoval jako ředitel malého podniku. Kávu mi vařila stará sekretářka, do práce jsem jezdil Tatrou 603. Jednou mi vyčetli, že jsem nebyl na poslední schůzi KSČ. Řekl jsem, že kdybych věděl, že je opravdu poslední, přišel bych i s transparentem. Od té doby jsem dělal mistra. Do práce jsem jezdil vlastním autem, kávu si vařil sám. Na zdi jsem měl obraz Husáka a Lollobrigidy. Řekli mi, abych tu kurvu sundal. Sundal jsem Husáka a od té doby jsem pracoval ve výkopu. Do práce jsem jezdil na kole a kávu si nosil v termosce. Když jsem kopal, prišli za mnou, abych si uklidil kolo, že tudy pojede sovětská delegace. Řekl jsem, že kolo mám zamčené a pojištěné. A od té doby jsem nezaměstnaný."

Dochy

Dík 😉
To jsem myslel tím viz Annas. Fajn žes to zjistila… A ještě neví někdo co tam tedy bylo v originálu? já znám jen tuto verzi.