Shu Lin

Jak mohla evoluce vynalézt obočí?

Evoluce bývá vysvětlována tak, že v rámci přirozeného výběru příroda diskvalifikuje jedince s „nepraktickou“ mutací a naopak zvýhodní jedince s „praktickou“ mutací. Ale jakým způsobem se mohla evolučně prosadit taková finesa, jakou je například obočí? V principu se jedná o užitečnou část (něco jako okap na odvod dešťové vody), ale naprosto nevěřím, že reálně mohli jedinci s obočím mít výhodu, aby se díky ní tato část stala standardní součástí genomu lidstva..

Nejlepší odpověď
Drap

Obočí svým způsobem chrání i oko. Zřejmě přemýšlela lépe než ty. Se vkusem samic to opravdu nebude mít nic společného.

Další odpovědi
annas

Evoluce obočí nevynalezla. Ale souvisí s tím, že ubývalo ochlupení a oboči zůstalo jako ochrana. apod.

Více v odkazu

https://cooper­vision.cz/blog/proc-maji-lide-oboci-a-rasy

(převzato ze stránek Ameridké akademie oftalmologie, autor: Reena Mukamal) https://www.a­ao.org/eye-health/tips-prevention/why-do-humans-have-eyebrows-eyelashes
Leden 26, 2018

"Jak se lidé vyvíjeli, postupně u nich docházelo k ubývání ochlupení na těle a obličeji. Avšak obočí a řasy zůstaly jako výrazná součást našeho vzezření

Existuje ale také nějaká biologická nebo funkční příčina, proč máme chloupky nad očima a kolem očí? Vědci a oftalmologové se domnívají, že existuje.

Obočí odvádějí od očí vlhkost a pomáhají definovat vzhled jednotlivce
Oblast se zatočenými, jemnými chloupky nad očima slouží k odvádění nežádoucí vlhkosti – především potu a deště – pryč z očí a pomáhají tak uchovat jasné vidění. Tvar a směr chloupků jsou uzpůsobeny tomu, aby snadněji odvedly vlhkost kolem očí po stranách obličeje. Také poskytují ochranu před světlem a zabraňují prachu a nečistotě, aby se nedostaly do očí.

Odborníci jsou také přesvědčeni, že obočí hraje důležitou úlohu v lidské komunikaci a podtrhuje výraz obličeje. Obočí může zvýraznit vyjádření emocí, jako jsou štěstí, překvapení a zlost. Studie Institutu technologie v Massachusetts (MIT) ukazuje, že obočí mohou být lépe rozpoznatelným ukazatelem identity v porovnání se samotnýma očima.

Některá autoimunitní onemocnění a hormonální poruchy, jako je alopecie, hypofunkce štítné žlázy a systémový lupus, mohou způsobit vypadávání chloupků v obočí." atd.

Všechno co se v těle vyvinulo, mělo nějaký důvod.

anonym

Zjevnou výhodu to má. Čím méně potu odvádějícího z hlavy všemožný marast se dostalo lidem rovnou do očí díky obočí, které pot svedlo stranou, tím méně infekce …

Roman71

Tahle, a mnoho dalších podobných otázek, musí zákonitě člověka dovést k zamyšlení nad tím, že v globálu nešlo o (ne)funkční výhody, ale záměr, který ještě navíc zůstal zaznamenaný v DNA jedince..

Tak, a ke třem entitám (čas, hmota, energie) nám přibyla ještě jedna: informace.

Roman71

Když přirovnám evoluci k pásovému dopravníku, po kterém putují mezi kvalitními výrobky i zmetky, jak takový samotný dopravník bez zásahu inteligence pozná, který kus má vyhodit a který pustit dál?
Kde je v tomto případě třídící zařízení používající algoritmus/pra­vidlo, podle kterého se rozliší, co se zachová a co vyřadí? Co o tom rozhoduje? Proces pohybu?