jak mohl někdo určit rychlost světla či dálku slunce od země?

vždyt na to nejsou přístroje aby to dokázaly změřit přesně na vteřinu… a nebo kolik světelných let je dálka slunce od země… ke slunci se nedostane nikdo jelikož by se uškvařil, tak jak berou délku od kud a kam…

Odpovědi
Hamon

Clovek je schopny zjistit vysku stromu, aniz by na nej musel lezt. Proste to jde spocitat, neni nutne merit.

mosoj

Člověk i když neměl citlivé přístroje tak býval chytrý.
V současné době dokáže zjistit co se dělo v 1 × 10 na –35 sek. po velkém třesku. Zjišťuje to radiometry, které pracují při 4 o K (-269 oC). Co nezměří tak vypočítá.

Kelt

Rychlost je podíl dráhy a času. A když známe vzdálenost, která může mít miloony kilometrů a čas, který je reálný a dělá to člověk, který je pokládán za kapacitu – Newton, Galilei – rychlost světla změřil dánský hvězdář Römer. Tehdy ti lidé něco uměli a dovedli myslet a spočítat si různé věci, oproti dnešní generaci, která díky počítačům degeneruje. Ale v učebnici fyziky se o tom píše.

bolak

http://www.techma­nia.cz/edutori­um/art_expona­ty.php?xkat=fy­zika&xser=456c­656b74726f6d61676e657469­636be920766c6e79h&ke­y=695
http://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2004_s1­.html

arygnoc

Hodnotu AU prvýkrát odhadli Jean Richer a Giovanni Domenico Cassini v roku 1672. Meraním paralaxy planéty Mars z dvoch rôznych miest na Zemi prišli k číslu okolo 140 miliónov kilometrov. Prvé dobré meranie vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom urobil Eratostenes okolo roku 200 pred n. l. štúdiom zatmení Mesiaca, jeho výsledok bol 804 000 000 š­tadiónov. Keď použijeme bežný štadión, preložené to znamená približne 148 740 000 0­00 metrov. O niečo presnejší odhad sa dá získať pozorovaním prechodu Venuše cez slnečný disk. Túto metódu navrhol Edmund Halley a bola použitá pri prechode Venuše pozorovanom v rokoch 1761 a 1769 a potom znova v rokoch 1874 a 1882. Ďalšia metóda zahŕňala zistenie konštanty odchýlenia svetla (eng. light aberration) a Simon Newcomb jej dodal veľkú váhu, keď odvodil jeho široko akceptovanú hodnotu 8,80 pre slnečnú paralaxu (čo je blízko modernej hodnote 8,794148). Objavenie planétky 433 Eros a jeho prechod blízko Zeme v rokoch 1900 – 1901 umožnilo značné zlepšenie v meraní paralaxy. Nedávno boli zhotovené veľmi precízne merania radarom a telemetriou z vesmírnych sond.