Tw!st

Jak moc si jsou blízké programovací jazyky s běžnými jazyky?

Myslím to z pohledu učení se jazyka. Takových 5 let zpět jsem se hrozně chtěl naučit programovat, ale našel jsem uplatnění někde jinde, tak jsem to odložil. Jsem na učení se celkem kopyto, ve škole jsem procházel se čtverkama, ale jediné co se učím extrémně rychle jsou jazyky, nebo obecně to, co mě zajímá. Učím se jazyky velmi rychle, to jak z pohledu gramatiky, tak slovní zásoby. Jak blízko mají programovací jazyky k běžným jazykům z pohledu učení se? Naučí se rychleji programovat ti, co mají talent na učení se běžných jazyků, nebo je to něco úplně jiného a nemá to na sebe vliv?

Nejlepší odpověď
Dochy

Řekl bych že to na sebe nemá moc vliv. Já zvládám několik programovacích jazyků a pokud je třeba, základy dalšího jazyka pochytím během pár dní (možná i hodin) natolik abych v něm dokázal něco udělat (pokud budeme mluvit o těch „klasických“ programovacích jazycích). Zato na cizí jazyky jsem naprosto tupej.

U cizích jazyků jde hodně o:
slovní zásobu (spousta slov a jejich významy)
gramatiku (tvoření vět, tvary slov, …)
výslovnost
schopnost vyjádřit a pochytit myšlenku

u programovacích jazyků:
Slovní zásoba – obvykle omezena na několik desítek klíčových slov
gramatika – prakticky neexistuje
výslovnost – obvykle nepotřebuješ, pokud potřebuješ tak z 99% je anglická
zejména jde o schopnost Tebou požadovaný proces myšlenkově rozpitvat do základních úkonů které budeš schopen přepsat těch několika málo příkazů a pak zas zpětně schopnost z těch příkazů poznat „co to má dělat“ a „proč to nedělá to co to mělo dělat“

Ale samozřejmě zkusit to můžeš, proč ne, třeba Ti to sedět bude.

Další odpovědi
aliendrone

Spíš než jazyk (lingvistický) je programování aplikovaná logika. S Dochym se rozcházím v přirovnání u prog. jazyka >
Slovní zásoba = příkazy (povely)
Gramatika = formální syntax
Výslovnost > neexistuje, počítač kód nepřemlouvá

U programování je dost zásadní přesnost vyjádření, něco takového jako „přijde hodně brzy“ a „přijde za chvilku“ (což v lidském jazyce je prakticky totéž a když to zaměníš, tak obvykle žádný průšvih) téměř vždy je podobná záměna v programovacím jazyce parádní průser.

Mnohem blíž si je čeština s hotentotštinou, než s jakýmkoliv mně známým prog. jazykem – můj názor. :)