Gollumek.88

Jak moc může být nebezpečná statická elektřina?

Tak se mi takhle jednou stala taková věc. Sedim u stolu, zabalená do takové té flísové dece, a pak že si půjdu udělat kafe, od téhle deky sem vždycky trochu „nabitá“ jak si ji sundavám, tak to sem tam zajiskří no však to znáte, klasická statická elektřina :)

Přijdu do kuchyně, přiblížím se k vypínači ale netrefim se zašátrám vedle a dostanu takovou ránu, že mě rozbolí celá levá ruka a svaly v ní. Prst mě bolel pak ještě značnou chvíli. Aby toho nebylo málo začalo mě bolet levé rameno, tak si říkám sakra co to, večer kdy to nepřestávalo sem v koupelně na rameno koukala a měla sem tam obrovský červený flek.

Může statický výboj dát takovou ránu která je svou sílou podobná jako rána slabšim elektrickym proudem…? protože tohle se mi nikdy nestalo a docela mě to vyděsilo… Nebo stalo se to někomu z Vás?
Doplňuji:
zpocené ruce jsem neměla

Nejlepší odpověď
Radak

Já bych si nechala ten vypínač/elektro­instalaci přeměřit od elektrikáře, takhle bych k tomu neměla důvěru.
Když jsem byla malá, měli jsme ve sklepě brnící vypínač. Šahala jsem na něj jen s přetaženým rukávem přes ruce. Samozřejmě, že tam byla elektrika zapojená všelijak a divím se, že jsem se dožila tak vysokého věku.

Další odpovědi
tom004

Podle mne velice nebezpečná.Ale ne svými primárními účinky,nemyslím si,že by mohl zásah člověka ohrozit přímo na životě,snad s vyjímkou lidí s kardiostimulátory ap.Její nebezpečí je, že může být příčinou následných úrazů.Např.: pády z výšek,havárie v autě, a určitě každého napadne mnoho dalšícch možností.A možná,že i ten Váš flek mohl být způsoben ucuknutím po obdržené ráně a následnému poškození vnitřních tkání.Co je statický výboj,jak vzniká a jak se výrobci snaží jeho vzniku bránit se můžete víc dozvědět třeba na WIKIPEDII.

anonym

tohle se mi ještě nestalo,ale v obchodě nesmím dát pusu synovi,když držim vozík a pak mu dám pusu oba nást to střelí a pálí rty,ale ve vašem případě neměla jste zpocené ruce a nesáhla na vypínač?

Lídr

Statická elektřina může být nebezpečná,ale né v domácnosti kde je nízké napětí.
Když jsem se pohyboval okolo napětí až 10000V,tak sem dostal nespočet „ran“ od statické elek.,jednu sem málem nerozdýchal,to dokáže i popálit.

led

Spomeňte si na základnú školu. Výroba statickej elektriny trením celoluidového pravítka, ako vám potom stávali vlasy… 🙂
Toto sa bežne stáva pri dnešných umelých poťahoch, poposedávate, triete sa a vyrábate si stat.elektriku a keď náhodou pri tom spotenými prstami sa dotknete kovovej časti lampy, už sa môžte len diviť…
Určite mi to aj elektrikári potvrdia. Bežné je napríklad v servise pri oprave počítača sa najprv vybijú a až potom opravujú. V Japonsku dokonca nosia náramok kovovým lankom spojeným s elektrickým ukostrením.

Miroslavst

To se mi nezdá, že by až takový flek to udělalo.
Ale doporučil bych něco podobného na nohu:
http://www.pi­se.cz/blog/im­g/fyzmatik/191197­.jpg

venkovan

Tato elektřina může být skutečně velmi nebezpečná, může i zapálit výpary hořlavých látek apod. Asi nejslavnější „rána“ statické elektřiny je shoření jedné vzducholodi.
Ale u toho vypínače bych hledal závadu raději jinde než jen ve statické elektřině. Z popisu mi není jasné, kde se tam vzala.

mosoj

Toto téma se zde již jednou řešilo. Holt máte deku -elektrárnu. Je celá z umělých vláken. Říkáte, že jste byla zabalená celá a a na nohou jste určitě měla nějaké pěkné pantoflíčky s gumovou podrážkou. Velikost statického náboje je úměrná ploše a ta byla veliká ( celé tělo) a také jste se v ní dosti pohybovala ( třela jste se o ni ). Cestou k vypínači se náboj nevybil, jak říkám měla jste nějakou obuv a nebo jste šla po koberci. Dotknutím se stěny jste se uzemnila a vybila. Co do napětí je to výboj v řádu desítek tisíc voltů, proud ale malinkatý tak to neublíží. Spíš hrozí nějaká újma z leknutí ( i když ten projev na kůži, který popisujete jsem ještě neviděl).

Co je ale nebezpečné je, je tento výboj ve výbušném prostředí. Prostředí benzinových par ( kanystr, nádrž u auta), prostředí při natárání velkých ploch ( páry ředidla), plyn v ovzduší atd. atd. Zde hrozí výbuch !! Proto kanystry na benzín nesměly být dlouho z umělé hmoty ale z plechu. Osobně občas pracuji s černým střelným prachem a dávám si pozor abych měl na sobě jenom bavlněný oděv. Také to někdy neuhlídám, ale naštěstí se zatím nic nestalo.

Samozřejmě předpokládám že byl vypínač v pořádku. To by se to opakovalo.

Jirka P.

Čistě teoreticky jsi se mohla vybít do živých 220 V, což tomu by ty výsledky mohly odpovídat. Ale silně o tom pochybuji.

anonym

Může. Hádej co je blesk…

Bios

U starých crt obrazovek byl takovýto výboj statické elektřiny až smrtící vlivem plně nabitých kondenzátorů. Televizory se musely nejprve „vybít“ a až následně rozebírat. (obdoba příspěvku s počítači)
Statický náboj také může pomoci přeskoku elektrické energie z obvodu, takže ano na přeskok energie z vypínače mohlo vlivem statické elektřiny dojít.
(podobně jak popisuje Lídr s vysokým napětím)
Ono výboje ve vypínačích nejsou žádnou vyjímkou, stačí se ve tmě podívat dovnitř a uvidíte záblesky energie.