Avatar uživatele
Bronzový

Jak moc může být nebezpečná statická elektřina?

Tak se mi takhle jednou stala taková věc. Sedim u stolu, zabalená do takové té flísové dece, a pak že si půjdu udělat kafe, od téhle deky sem vždycky trochu "nabitá" jak si ji sundavám, tak to sem tam zajiskří no však to znáte, klasická statická elektřina :)

Přijdu do kuchyně, přiblížím se k vypínači ale netrefim se zašátrám vedle a dostanu takovou ránu, že mě rozbolí celá levá ruka a svaly v ní. Prst mě bolel pak ještě značnou chvíli. Aby toho nebylo málo začalo mě bolet levé rameno, tak si říkám sakra co to, večer kdy to nepřestávalo sem v koupelně na rameno koukala a měla sem tam obrovský červený flek.

Může statický výboj dát takovou ránu která je svou sílou podobná jako rána slabšim elektrickym proudem...? protože tohle se mi nikdy nestalo a docela mě to vyděsilo... Nebo stalo se to někomu z Vás?
Doplňuji:
zpocené ruce jsem neměla

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Já bych si nechala ten vypínač/elektroinstalaci přeměřit od elektrikáře, takhle bych k tomu neměla důvěru.
Když jsem byla malá, měli jsme ve sklepě brnící vypínač. Šahala jsem na něj jen s přetaženým rukávem přes ruce. Samozřejmě, že tam byla elektrika zapojená všelijak a divím se, že jsem se dožila tak vysokého věku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Podle mne velice nebezpečná.Ale ne svými primárními účinky,nemyslím si,že by mohl zásah člověka ohrozit přímo na životě,snad s vyjímkou lidí s kardiostimulátory ap.Její nebezpečí je, že může být příčinou následných úrazů.Např.: pády z výšek,havárie v autě, a určitě každého napadne mnoho dalšícch možností.A možná,že i ten Váš flek mohl být způsoben ucuknutím po obdržené ráně a následnému poškození vnitřních tkání.Co je statický výboj,jak vzniká a jak se výrobci snaží jeho vzniku bránit se můžete víc dozvědět třeba na WIKIPEDII.


Avatar uživatele

tohle se mi ještě nestalo,ale v obchodě nesmím dát pusu synovi,když držim vozík a pak mu dám pusu oba nást to střelí a pálí rty,ale ve vašem případě neměla jste zpocené ruce a nesáhla na vypínač?


Avatar uživatele
Registrovaný

Statická elektřina může být nebezpečná,ale né v domácnosti kde je nízké napětí.
Když jsem se pohyboval okolo napětí až 10000V,tak sem dostal nespočet "ran" od statické elek.,jednu sem málem nerozdýchal,to dokáže i popálit.


Avatar uživatele
Zlatý

Spomeňte si na základnú školu. Výroba statickej elektriny trením celoluidového pravítka, ako vám potom stávali vlasy... :-)
Toto sa bežne stáva pri dnešných umelých poťahoch, poposedávate, triete sa a vyrábate si stat.elektriku a keď náhodou pri tom spotenými prstami sa dotknete kovovej časti lampy, už sa môžte len diviť...
Určite mi to aj elektrikári potvrdia. Bežné je napríklad v servise pri oprave počítača sa najprv vybijú a až potom opravujú. V Japonsku dokonca nosia náramok kovovým lankom spojeným s elektrickým ukostrením.


Avatar uživatele
Zlatý

To se mi nezdá, že by až takový flek to udělalo.
Ale doporučil bych něco podobného na nohu:
http://www.pise.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Tato elektřina může být skutečně velmi nebezpečná, může i zapálit výpary hořlavých látek apod. Asi nejslavnější "rána" statické elektřiny je shoření jedné vzducholodi.
Ale u toho vypínače bych hledal závadu raději jinde než jen ve statické elektřině. Z popisu mi není jasné, kde se tam vzala.


Avatar uživatele
Zlatý

Toto téma se zde již jednou řešilo. Holt máte deku -elektrárnu. Je celá z umělých vláken. Říkáte, že jste byla zabalená celá a a na nohou jste určitě měla nějaké pěkné pantoflíčky s gumovou podrážkou. Velikost statického náboje je úměrná ploše a ta byla veliká ( celé tělo) a také jste se v ní dosti pohybovala ( třela jste se o ni ). Cestou k vypínači se náboj nevybil, jak říkám měla jste nějakou obuv a nebo jste šla po koberci. Dotknutím se stěny jste se uzemnila a vybila. Co do napětí je to výboj v řádu desítek tisíc voltů, proud ale malinkatý tak to neublíží. Spíš hrozí nějaká újma z leknutí ( i když ten projev na kůži, který popisujete jsem ještě neviděl).

Co je ale nebezpečné je, je tento výboj ve výbušném prostředí. Prostředí benzinových par ( kanystr, nádrž u auta), prostředí při natárání velkých ploch ( páry ředidla), plyn v ovzduší atd. atd. Zde hrozí výbuch !! Proto kanystry na benzín nesměly být dlouho z umělé hmoty ale z plechu. Osobně občas pracuji s černým střelným prachem a dávám si pozor abych měl na sobě jenom bavlněný oděv. Také to někdy neuhlídám, ale naštěstí se zatím nic nestalo.

Samozřejmě předpokládám že byl vypínač v pořádku. To by se to opakovalo.


Avatar uživatele
Pokročilý

Čistě teoreticky jsi se mohla vybít do živých 220 V, což tomu by ty výsledky mohly odpovídat. Ale silně o tom pochybuji.


Avatar uživatele

Může. Hádej co je blesk...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Bios

U starých crt obrazovek byl takovýto výboj statické elektřiny až smrtící vlivem plně nabitých kondenzátorů. Televizory se musely nejprve "vybít" a až následně rozebírat. (obdoba příspěvku s počítači)
Statický náboj také může pomoci přeskoku elektrické energie z obvodu, takže ano na přeskok energie z vypínače mohlo vlivem statické elektřiny dojít.
(podobně jak popisuje Lídr s vysokým napětím)
Ono výboje ve vypínačích nejsou žádnou vyjímkou, stačí se ve tmě podívat dovnitř a uvidíte záblesky energie.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3283
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1024
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.