Avatar uživatele
yank

Jak moc je účinná zásuvka s přepěťovou ochranou?

Ahoj, nasel jsem doma tuto zasuvku s oznacenim NFS-035 – SPD Type 3.. nejaka obycejna kauflandacka za 100,–

Mohl by mi nekdo laicky popsat jeji fungovani, pripadne jestli je vhodne ji zapojit pred prodluzovacku na ktere bezi TV, PC atd..?

Dekuji

Zajímavá 0 před 1811 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Zásuvky s přepěťovou ochranou jsou nejnižšího stupně (D). Jsou účinné na rychlé, ale ne příliš energetické špičky vznikající v rámci rozvodu (typicky při spínání relátek, motorů a podobně). V podstatě slouží k zabránení přenosu energií mezi spotřebiči, např. při odlehčení soustavy.

Aby přepěťová ochrana byla skutečně funkční a účinná, je třeba, aby byl realizován kompletní přepětový systém ochran ve všech stupních od A do D a to ještě v souladu s realizovanými rozvody. Mezi jednotlivými stupni ochran mají být určité minimální a maximální délky vedení určené pro jednotlivé stupně.

Pro představu: A – ochrana proti přímému úderu blesku. Většinou je to jen jiskřiště, schopné rychlé reakce na vysokoenergetické, ale krátké děje. Za jím musí být uršitá délka vedení (indukčnost), aby se ta energie nedostala dál. Realizována bývá u transformátoru. B – Ochrana proti naindukovaným vysokoenergetickým jevům (blízký úder blesku). Je pomalá, ale vydrží poměrně dlouho spalovat značné množství energie. Realizována bývá u odbočky ke spotřebiteli, nebo u hodin. C – Je rychlá, ne na moc vysoké energie. Slouží k odstranění zbytkových energií a omezení napětí na cílovou hodnotu. Ve spojení s A a B stupni slouží k zamezení půniku přepětí do objektu a realizuje se v podružných rozvaděčích. Někdy lze sehnat kombinaci B a C stupně do jednoho modulu. No a nakonec to D…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Moje konkrétní zkušenost je, takový výrobek nezabránil indukované špičce v síti při blízkém úderu blesku. PC zhasnul a musel jsem čekat asi 1/2 hodiny, než ho bylo možné opět zapnout. To ještě dopadlo dobře…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kryšpín

Velmi kvalitní z rákosnických výrobků, nejlépe by fungovala ve sběrném dvoře

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Samotná, jen jako vyhozené peníze. Co si mylně lidi myslí, že je proti úderu blesku. Pro ten účel je potřeba mít několikeré zabezpečení včetně bleskojistek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek