Meggie2

Jak moc je škodlivé časté rentgenové záření?

Nejlepší odpověď
Kepler

Dávky, kterým je pacient při RTG snímkování vystaven, jsou relativně zanedbatelné. Roční dávce záření z tzv. radiačního pozadí (přirozená radiace) odpovídá zhruba sedm snímků hrudníku. Jeden snímek končetiny znamená dvacetkrát menší zátěž než snímek hrudníku, naopak např. při snímkování bederní páteře je dávka asi 7krát vyšší než u hrudníku. https://zdravi­.euro.cz/clanek/pri­loha-pacientske-listy/rentgenove-vysetreni-447310

Další odpovědi
Edison

Příklady ekvivalentní dávky pro člověka: z přírodního pozadí 10 µSv za den, rentgen ruky 1 µSv, rentgen zubů 5 µSv, let letadlem (4000 km) 40 µSv, rentgen hrudníku 20 µSv, roční limit pro okolí jaderné elektrárny 250 µSv (při plánování se používá 30 µSv), skutečná dávka v okolí 50 km od jaderné elektrárny 0,1 µSv za rok (asi tolik jako když sníte jeden banán – opět důvodem draslík K-40), dávka v Tokyu způsobená havárií JE Fukušima 40 µSv, CT sken hlavy 2 mSv, roční dávka z přírodního pozadí (asi 85 % obdržené dávky je z přírodního pozadí) je průměrně 4 mSv. Dávka nutná k projevu nemoci z ozáření (deterministických účinků) je přibližě 400 mSv, musí být ale jednorázová. Smrtelná dávka se liší podle jedince, ale udává se 4 Sv a více.

V České republice je systém limitů popsán ve vyhlášce 307/2002 Sb. Obecné limity jsou:

  • 1 mSv za kalendářní rok pro součet všech efektivních dávek (výjimečně 5 mSv za 5 za sebou jdoucí kal. roků).
  • 15 mSv za rok pro ekvivalentní dávku v oční čočce.
  • 50 mSv za rok pro průměrnou ekvivalentní dávku v 1 cm2 kůže.

Zdroj: https://atomin­fo.cz/2012/05/­sievert-becquerel-rentgen-jak-merime-radioaktivitu/