FlAsh_7

Jak moc je kniha Poslední Mohykán historicky přesná?

Nejlepší odpověď
led

Je to romantický príbeh ktorý unesie aj nežné dievčie srdiečko, ako dnešné telenovely…
Príbeh je historicky presný len v tom, že v tej dobe prebiehali boje nielen medzi pravidelnými jednotkami Anglickej armády, Francúzmi, ktoré do svojich bojov zaťahovali aj miestne indiánske kmene. Ak si všimnete autor sa zaoberal „krvilačnosťou“ Hurónov, bojujúcich na Francúzskej strane) a naivnou dobrotou Delawarov chrániacich „dobrých“ Angličanov. Prirodzene červenokožci hrajú podradnú úlohu, krovie v deji, hlavnými hrdinami sú"statoční" osadníci, napriek opisu ich krvilačného nájazdu za indiánskymi skalpami (bez ohľadu na vek a pohlavie obetí). Skalpovanie sa rozmohlo vďaka bielym osadníkom a ich plateniu za skalpy – dôkaz v zmysle „dobrý indián – mrtvy indián“. Život indiánov je tu opisovaný v krásnych farbách asi ako pohľad človeka z mesta na život na dedine.
Pokiaľ nehľadáte vernosť, kniha sa dá čítať, ale v tomto pohľade bieleho idealistu nehľadajte historickú vernosť.

Další odpovědi
elkon

Tady to je: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Posledn%C3%AD_Mo­hyk%C3%A1n