Miculenkaa

Jak mám rozdělit číslo 12 v poměru: 2:1, 1:2, 5:3 a 7:6?

První otázka a hned domácí úkol? Zkuste navrhnout řešení.

Nejlepší odpověď
Kelt

Představ si, že máš třeba 12 koláčů nebo tisícovek a máš to rozdělit v daném poměru mezi dvě osoby. Jedna osoba dostane jednu část a druhá ten zbytek a musí to být celkově 12.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… poměr je v jádru dělení, víc nenaťuknu …

orwell

Máš-li číslo N rozdělit v poměru a : b znamená to najít dvě čísla x, y tak, aby platilo x + y = N a zároveň x : y = a : b
Z toho plyne:
x = a*N/(a + b)
y = b*N/(a + b)
Takže máš-li rozdělit např. číslo 15 v poměru 3 : 2 platí:
x = 3*15/(3 + 2) = 9
y = 2*15/(3 + 2) = 6

autacek

Normálně čitatel bude číslo 12, jmenovatel součet požadovaných poměrů. Tímto výsledkem pak vynásobíš první a druhé číslo požadovaného poměru. Pro kontrolu v součtu by ti mělo vyjít zase 12.