devr98

jak mám vypočítat úlohu, kde je použita kalorimetrická rovnice?

Pomozte mi prosím s toutou otázkou. Nechápu to. Děkuji. Do vody o objemu 350 l a o teplotě 80 °C nalijeme vodu o objemu 120 l a o teplotě 18 °C. Jakou teplotu má směs?
Doplňuji:
quentos děkuju moc.. :)

Nejlepší odpověď
brillant

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kalorime­trick%C3%A1%20rov­nice

Další odpovědi
quentos

jak koukám na uváděný výsledek, spočítal jsem to dobře ;{)> aby ne, když jde jen o jednoduché dosazení do vzorečku. Takže postup bude následující:

m1c1 (t – t1) = m2c2 (t2 – t) … kalorimetrická rovnice, přičemž v našem případě známe:
m1 = 120 kg (jelikož hustota voda je 1000 kg / m3, můžeme u ní litry zaměnit za kilogramy)
c1 a c2 můžeme V TOMTO KOKRÉTNÍM PŘÍPADĚ z rovnice vyškrtnout, neboť se sobě rovnají a jsou na navzájem opačných stranách rovnice (v obou případech jde o měrnou tepelnou kapacitu stejné látky – vody). Zbude nám tedy:

m1 (t – t1) = m2 (t2 – t) ; dosadím, co znám, teď už jen pozor na to, že t1 bude ta chladnější voda, jinak by to vyšlo záporně.
120t – 120.18 = 350.80 – 350.t ; výrazy s neznámou „t“ přesunu na jednu stranu a sečtu
470t = 350.80 + 120.80
470t = 30160
t = 30160:470 = 64,2 °C
Doplňuji:
*konkrétním

Conchus

Ten Quentos dovede i tu nejjednodušší věc zkomplikovat. Jaká kalorimetrická rovnice. Je-li obé voda se stejnou teplotní kapacitou, tak spočítám vážený průměr: (35080+12018)­/(350+120) = 64,17. Nazdar

alenad

http://lecitel­.ic.cz/SKOLA/FY­ZIKA/8/sb6685­.pdf roluj až dole , je tam vysvětleno , teplo – t
http://www.e-matematika.cz/za­kladni-skoly/slovni-ulohy/
výsledek je 64,2 °C
Doplňuji:
quentos – paráda :)