PeterSveter

Jak mám vypočítat metr krychlový dřeva ?

Mám celkem 30 klád dřeva. Každá kláda má 5,5 metrů na délku a průměr jedné klády je 28 cm.
Jak z toho vypočítat kolik je to metrů krychlových ?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zjednodušeně řečeno, je to objem třiceti válců o délce 5,5m a 28cm průměru. Ale pozor, objem dřeva se nepočítá v m3, ale v prostorových metrech.

Rovnaný (skládaný) prostorový metr (palivového) dřeva 1PRMr Což představuje štípané dřevo na polena efektivně naskládáno do jednoho metru krychlového s minimálními mezerami mezi jednotlivými poleny.
Sypaný prostorový metr (palivového) dřeva – 1PRMs Což představuje volně nasypané dřevo do jednoho metru krychlového, kde mezery mezi jednotlivými poleny nejsou žádným způsobem minimalizovány.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prostorov%C3%BD_me­tr_sypan%C3%BD

Další odpovědi
Drap

Jsou na to lesnické tabulky, podle kterých lze lehce vyhodnotit kubaturu. Ale pozor u každé dřeviny to je jiné. Jedle se třeba počítá jinak než smrk.

michalds

Vzoreček na výpočet objemu ti tu nikdo neporadí. Na to musíš přijít sám.