with.love

jak mám vypočítat elektrickou spotřebu různých zařízení?

které údaje o spotřebiči a vlastně co všechno k tomu potřebuji vědět?

Nejlepší odpověď
Mapel

Každé elektrické zařízení má udávaný příkon na typovém štítku. A to je vše co potřebuješ. Nebo si parametry stáhneš na internetu. Pak jen vypočítáš kWh.

Další odpovědi
cochee

Napětí v zásuvce a proud, který zařízením v zapnutém stavu protéká. Vzorec na výpočet příkonu je myslím probírán už na základní škole.

Nebo nic nepočítej a spotřebu změř wattmetrem.

Michal Kole

Když znáš elektrický proud který odebírá zařízení je to napsáno na štítku za značkou I a vynásobíš to 230 V (za předpokladu, že to máš v obyčejné bytové zásuvce ((né té kulaté velké s 5 dírami)) tak ti vyjde přibližný „příkon“. Upřesníš ho, když to vynásobíš cca 0,8 až 0,9.

nejlepší bez utrácení je vše vypnout (vytahat ze zásuvky), hasnout, nechat puštěný jen daný spotřebič a jít se podívat na elektroměr a počkat jednu hodinu