Štoura

Jak mám vymáhat půjčené peníze ?

V dubnu 2000 jsem jednomu xxx půjčil 5.000 Kč s tím, že je nejpozději do 4 měsíců vrátí, jinak bude za každý den zpoždění nabíhat penále 1% z dllužné částky. Tento xxx měl v té době i mnoho let dále dobře placenou práci, neměl tudíž problém, jak do smluveného termínu půjčku splatit. Písemnou dohodu s uvedením osobních dat a podmínek podepsal.
Bohužel nic dosud nesplatil.
V září 2004 a v prosinci jsem mu poslal písemnou upomínku s doručením do vl.rukou, žádnou z nich si na poště nevyzvedl a tyto se mi vrátily neotevřené (takto jsou dosud).
Minulý měsíc jsem mu poslal znovu písemně s doručenkou upomínku, tuto si vyzvedl (doručenka mi došla jím podepsaná).
Dle původní dohody by tedy celkový dluh byl dnes ca. 280.000,– Kč !
Nejsem žádný lichvář, vydřiduch nebo šmejd, za půjčku na 4 měsíce, tzn. 4× splátka po 1.250,– Kč/měs., jsem nechtěl vůbec žádný úrok.
Může mi někdo, prosím, poradit další postup?

Nejlepší odpověď
gecco

Neživíš se půjčováním peněz (předpokládám), takže ´odepiš´ 5 tisíc (úroky, penále… neuvažuju)… Odepiš i známého…
A budiž ti to ponaučením…
😉
Takové školné školy života. To není drahé, ne?
😉

Další odpovědi
mosoj

Nevím to určitě, ale není to již promlčené ?

Hlada

Bylo by možné podat žalobu na vydání platebního rozkazu. Poplatek je 4% elektronicky nebo 5% papírově. Dlužník by ale nejspíš podal odpor z důvodu promlčení, takže by to byl zbytečný výdaj.
Mezi občany není možné sjednat penále, ale pokutu z prodlení.
I kdyby dlužník zmeškal termín na podání odporu, věc přišla k jednání a soud by pominul formální nedostatek smlouvy, tak vysoké navýšení by stejně nepřisoudil pro rozpor s dobrými mravy.
Myslím, že pohledávka je nedobytná.

ReHu

Pokud máte písemnou smlouvu, postup vše právníkovi.
Pokud chceš věřit v úspěch a platit právníka, jestli se nedomluvíte jinak.

Nebo odepiš peníze a známého a budiž ti to ponaučením.

Nebo vem s sebou dobrého kamaráda a rozbij mu hubu. (Dělám si srandu. To nepomůže. Max ti to spraví trochu náladu)

lexx

po dobrém to nepůjde, to znám moc dobře, přítel dříve kolega ze studii mě ojebal o daleko víc a jezdí si Hondou, střídá děvky, vysmátý, dobytek…leda vymáhací komando, 2 urostlé chlapy ukrajince či albánce ale to není zadarmo

ivzez

Obecná promlčecí lhůta je tři roky, takže to bylo promlčené
už před před zasláním první upomínky (září 2004).

Já bych doporučila to už nechat plavat, protože pokud se obrátíte
na soud, namítne dlužník promlčení… (jen by Vás to stálo další peníze)