Klára K.

Jak mám vydat nějakou písničku?

Našla jsem si nový koníček: skládám písničky (na kytaru, i zpívané)
Mám jich něco přes deset, a hrála jsem je několika známým, všichni říkají, že je to paráda, a že bych to měla nějak nahrát a vydat.
Ale jak? Vůbec nevím, jak tohle probíhá, ano, musím do nahrávacího studia, ale… Kde ho najdu? Taťka měl kdysi kapelu jménem DRRN, a říkal, že prý jeho kamarád má nahrávací studio, ale já se bojím, že když to bude cizí studio, že mi nedovolí si s tou hudbou víc „hrát“, přidělávat hlasy do pozadí, dávat různé drobné, ač důležité efekty, atd.
Takže teď si akorát ty písničky píšu, a nahrávám si je na mobil, čož je ovšem kvalita na h…, a teď na Vánoce to nějak moc neřeším, ale pořád mám pocit, že mám málo času, nerada bych zakrněla, aniž bych využila svého talentu, chci ze sebe vyždímat opravdu co nejvíc, co dokážu. Možná jsem naivní, ale kdysy jsem si četla v různých časopisech a na internetu biografie různých zpěváků a zpěvaček, např. Avril Lavigne atd., a co jsem z toho vypozorovala je, že to k nim vždy přišlo tak nějak „samo“, a to mě se pořád neděje, ne že bych to čekala…
Uvažovala jsem, že bych nějaké písničky třeba nahrála na Youtube, ale bojím že, aby mi je třeba někdo neukradl, mám zkušenosti s tím, když jsem si na svůj blog psala povídky, a někdo mi je neustále kopíroval a vydával za svoje…
Takže nechci moc riskovat…
Prosím, odpovězte, co si tedy myslíte, že mám dělat? (snad si nebudete myslet, že to všechno mám ze sebe, a že jsem namyšlená atd., mám sice nějaké to sebevědomí, ale jinak většinu těch „pochvalných věcí“ atd., to mám od přátel nebo od rodičů… /cituji kamarádku: „i přes svou velikost, jež nevyčuhuje z davu, jsem si jistá, že ty prorazíš“ …/ No, doufám, že mě nepřechvalujou…)

Odpovědi
Kelt

Máš talent a skládáš písničky, to je dobře. Poděl se o to z ostatními. Nahrávacích studií je celá řada, mnoho hudebníků má vlastní nahrávací studio, s každým se dá domluvit. Možná si Tě bude chtít poslechnout a dohodne se s Tebou na konkrétních podmínkách , jako je doba nahrávání atd. Můžeš se prezentovat na you tube.
Existuje něco jako právní ochrana díla, to znamená, že kdo prokáže, že dílo stvořil dříve, ten je autorem. a má autorská práva. Těžko by ses ale soudila s nějakým hudebníkem z Japonska nebo Austrálie, kdyby jsi našla na you tube svou skladbu v jeho provedení.
Elvis Presley chtěl nahrát pro maminku desku ve studiu, náhodou si ho někdo poslechl a vsadil na něj..
Takže co dělat – určitě jsou v okolí nějací lidé, kteří se živí hudbou – kapela, hudební škola, můžeš se těch lidí zeptat, kde by ses měla konkrétně informovat, určitě Ti poradí a doporučí a pak to bude chtít si poslechnout jejich rady a zkusit to . náročnou cestu.