Karolí

Jak mám tohle vypočítat ?

Dobrý den, opravdu už si s tímto příkladem nevím rady. Zkouším téměř všechno, ale pořád ne a ne přijít na to, jak tohle vypočítat, prosím Vás o pomoc.
Mám vypočítat hodnotu součtu mnohočlenů.
První příklad zní : 5k² – 3k + 2 a –5k² – 2k + 1
A ten druhý : 6k² – 3k + 3 a –6k² – 2k + 1
Pro k = 0,4.
Moc bych Vám byla vděčná, vážně si nevím rady první by měl vyjít : 0,2
A ten druhý : 2
Předem mockrát děkuji.

Odpovědi
Michal Kole

Počítat se mi to nechce, tak alespoň ti řeknu jak

Nejdříve musíš výraz zjednodušit, to znamená sečís/odešís 5k2–5k2

Pak od –3k odečteš –2k vyjde –5k

nakonec 2 +1 vyjde 3

Pak do zjednodušeného výrazu dosadíš 0,4

  • 5k+3 a vznikne ti výraz 5*0,4+3

5 vynásobíš 0,4 a pak přičteš 3

SeptikB

Postup, jak řešit příklad:

  1. Součet mnohočlenů → napíšeš si to jako výraz:

5k² – 3k + 2 – 5k² – 2k + 1 = ?

  1. s písmenem „k“ pracuješ jako by to bylo normální číslo, ale pozor na mocniny – k² a k jsou 2 rozdílná čísla! Sečteš / odečteš koeficienty (čísla před písmenkem) zvlášť u „k² " a zvlášť u "k“ a nakonec ostatní čísla. Tedy:

(5k²- 5k²) + (- 2k – 3k) + (2 + 1) = ?
0k² – 5k + 3 = ?

  1. Místo „k“ dosadíš číslo 0,4, dostaneš:
  • 5*(0,4) + 3 = ?
  • 2 + 3 = ? … výsledek je „-1“. V otázce je napsán jiný výsledek, ale tento je správný. Při použití tohoto postupu na druhý příklad dostanete:

(6k² – 6k²) + (- 3k – 2k) + (3 + 1) = ?

  • 5k + 4 = ?
  • 5*(0,4) + 4 = ?
  • 2 + 4 = 2 (zde se výsledky shodují)