0radana0

jak mám postupovat v situaci, kdy jsem si v práci přivodila pracovní úraz a zaměstnavatel mi nechce vyplatit 100% mzdy?

Doplňuji:
pracovní úraz je veden u lékaře i v mé neschopence

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud ještě jsi v PN,dostáváš pouze nemocenskou.Po ukončení PN zaměstnavatel doplatí ušlou mzdu i s bolestným do těch zmiňovaných 100 %. Někde a někdy to trvá i pár měsíců!

Další odpovědi
GM

Odškodnění při pracovním úrazu (bolestné a doplatek nemocenské do 100 %) nehradí zdravotní pojišťovna, ale pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro tyto případy pojištěn (u mého zaměstnavatele je to Kooperativa). Tato pojišťovna si samozřejmě dá načas, dělá průtahy a handrkuje se o výši bolestného, případně vůbec nechce prokazatelně pracovní úraz jako pracovní uznat. Já osobně jsem čekala na výplatu peněz 7 měsíců od ukončení prac. neschopnosti.

led

Pokiaľ si pamôtám, v mojom prípade pri pracovnom úraze rozdiel medzi 100%mzdy a nemocenskou i s bolestným a odškodnením platila zdravotná poisťovňa, nie zamestnávateľ. Ale možno u vás je to ináč.
Doplňuji:
Môže byť ako píše GM, mala som rovnakú poisťovňu so zamestnávateľom.

slimaczek

V případě pracovního úrazu při pracovní neschopnosti pobíráte nemocenskou, jako u běžné nemoci. Po skončení pracovní neschopnosti provede zaměstnavatel výpočet ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti a uvedený rozdíl mezi nemocenskou a vaším průměrným výdělkem před vznikem pracovního úrazu, vám náleží jako odškodnění. Tzn., že vám bude dodatečně doplacen. Tento rozdíl zaplatí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pojištěn (zpravidla Kooperativa). Lze to provést i tak, že vám zaměstnavatel bude nadále vyplácet průměrný plat a potom odškodnění ušlého výdělku bude zaměstnavatel požadovat po pojišťovně. Ale to je na vůli zaměstnavatele. Ve většině případech se toto provádí tak, jak řečeno na začátku. Samozřejmě náhrada ušleho výdělku podléha zdanění, neboť se jedná o mzdu a ta podléha dani.
Možná by stálo za pokus domluvit se se zaměstnavatelem o vyplácení jakési zálohy k nemocenské, s tím, že by vám tyto zálohy byly následně odpočítány z odškodnění. Pokud je nemocenská tak nízká, že nepokryje náklady domácnosti (např. hypotéka, splátky půjček apod) stálo by za to se zaměstnavatelem jednat.