Stan1

Jak mám postupovat při blokování příjezdové cesty?

Mám zřízené věcné břemeno chůze a jízdy osobními auty přes sousední pozemek. Soused mi zablokoval vjezdovou bránu a do vjezdu postavil plně naložený přívěsný vozík dřeva s tím, že pokud se ho budu snažit odtlačit, tak na mě zavolá policii. Prý ať si ho dám k soudu.Takové naschvály dělá už několik let.

Odpovědi
Pepa25

Jako první bych se ujistil, že vaše právo je nesporné a že smlouva, kterou věcné březeno vzniklo, neupravuje pravidla průchodu a průjezdu.
Soudní obrana je samozřejmě možná, ale to je samozřejmě o tom si vzít advokáta a nějakou dobu bude spor trvat.
Pokud je to ale jediná přístupová cesta a soused vám brání k přístupu do domu, tak se pravděpodobně dopouští přestupku proti občanskému soužití ( „se dopustí přestupku tím, že … úmyslně naruší občanské soužití tak, že …se vůči jinému dopustí schválnosti“). Takže vozík neodtlačujte, ale naopak vy zavolejte policii (ideálně obecní, pokud tam máte), ať přestupek zaprotokoluje. Oznámit spáchání přestupku můžete i bez policie, ale nebudete mít svědky, tak budeme mít slabší pozici (ale samozřejmě k tomu zase můžete přiložit fotku vozíku ve vjezdu atd.). Důležité být věcný: toho a toho dne se stalo to a to.

Kepler

Pokud není příjezdová cesta řádně označená dopravními značkami, asi nenaděláš nic, protože pozemek je sousedův. Nicméně policii bych navštívil a řešil to tam. Včetně toho dopravního značení.

Edison

Já bych to řešil na ouřadě. Ale možná u hasičů. 😁 Ti jsou celkem mocní…