Avatar uživatele
Viki12

Jak mám oslovovat matku své kamarádky?

Nevíte prosím, jak mám oslovovat matku své kamarádky, když si spolu tykáme? Mám jí říkat jménem nebo jí mám říkat ,,paní''? Připadá mi to divné. Je to asi hloupá otázka, ale já opravdu netuším.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, tomkal před 2297 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Pokud si tykáte, tak klidně jménem

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Nemělo by to být nic familiárního a měla by být znát trocha respektu ke starší osobě. Tak nevím, třeba „teto Miluše“? Samozřejmě za předpokladu, že váš vztah je přátelský.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Oslovením, na ktorom sa spolu dohodnete.

V rámci pravidiel slušnosti
je možné tykať a oslovovať pani X rovnako ako je možné vykať a oslovovať menom Y. Všetko je otázka dohody

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jan Kunčar

Já bych se normálně zeptal:„Jak tě mám oslovovat?“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

To je otázka pro ni, nikoliv pro nás.
My ji neznáme a nevíme,
jaké oslovení by jí mohlo vyhovovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Nevím jaký věkový rozdíl je mezi vámi, ale pokud je menší, tak ji můžeš oslovovat jménem: „XYZ“, pokud větší, tak „paní XYZ“. 🙂
Záleží také na tom, jak se dohodnete.

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

marci1: „paní XYZ“, když si tykají?! Tykání spočívá právě v tom, že můžete danou osobu oslovovat křestním jménem. S tělesnou výškou to vůbec nesouvisí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Myslím, že nabídkou tykání tě dostala do obtížné situace … ale pokud si to přeje, měla bys jí tykat a říkat křestním jménem. Uznávaný odborník Ladislav Špaček k tomu říká: „Vzhledem k tomu, ze tykání nám vždy nabízí společensky významnější osoba, nemůžeme ho prakticky odmítnout“
Pokud v tom máš určitou volnost, přiklonil bys se k vykání a oslovení paní + křestní jméno.

BTW: Je samozřejmě možné, že kamarádka má nevlastní matku, která je obdobného věku jako ty a ona. Pak si můžete bez problémů tykat všechny tři.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/pravidla-spolecenskeho-chovani-tykani

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Mami mé kamarádky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek