Danča84

Jak mám naučit manžela jíst zdravě? Nenásilně, a nejlíp aby získal dojem že to byl jeho nápad;-)

Nejen že není zrovna hubeňour a tak by mu pár kilo dolů neškodilo, ale chceme děti a ty jsou na všechno špatné obzvláště chytlavé. Nerada bych slyšela věty typu – Nebudu papat zeleninku, tatínek taky nepapá zelninku. Nebo – Proč nemůžu papat večer čokoládu, když tatínek jí může papat? A podobně. Velice děkuji za rady!
Doplňuji:
No… Děkuji:-D Ještě bych mohla asi dodat, že manžel zas tučná jídla, špek a tak, to on nejí, tlusté mu neprojde krkem a po mastném (výpečky) má sr* pardon, vy víte. Vařit mám taky sklony zdravě, jen mi to nejí, tepelně upravenou zeleninu do pusy nevezme, ani neochutná, a když už vidí že nic jiného k obědu fakt nebude, nadávajíce vybere jen maso a zeleninu dojídám já. A on se dorazí sušenkama, brambůrkama… To doma máme pořád pro nečekanou návštěvu ke kafi, ale i kdyby doma nic nebylo, ví kde je obchod:-(
Domlouváme mu já, jeho maminka, rejpou kmarádi že je tlustej, ale marně, on si na tom zakládá. Bohužel naše děti budou mít ke tloušťce dědičné sklony tak to musím řešit včas, ne že prostě tlusté budou, a nic s tím neudělám, jak můj milovaný říká…

Nejlepší odpověď
chudst

Jak někoho přesvědčit… to je umění, když ho neznáte.

Táta se o to začal zajímat teprve ve chvíli, kdy ho doktor varoval, že je nejvyšší čas začít hubnout, pokud se chce vyhnout problémům.

Zdravé stravování neznamená jíst 3× denně saláty a maso zavrhnout. Zdravé stravování znamená jíst pravidelně 5× denně, ideálně ve stejný čas. Ráno jen něco, co tělo nastartuje (Bebečka), pak odpoledne nějaká svačina – jogurt s tmavým rohlíkem, na oběd pořádné maso s rýží, bramborami, na druhou svačinu nějaké ovoce a na večeři tmavý rohlík se šunkou, apod. V jídle se neomezovat, ale vybírat si, co jíte. Táta bez jakékoli další námahy, akorát že to dodržoval, shodil za půl roku skoro 20 kg (ze 100kg na 80kg).

Já to předtím dělal taky, ve spojení s posilkou, za měsíc jsem shodil 10kg.

Funguje to bez toho, aniž by měl hlad – a samozřejmě když by měl jednou za měsíc chuť na vepřo knedlo zelo, ať si ho dá :)

Vím, že ta otázka zněla jinak, ale je poměrně důležité tohle manželovi říct (a měli by si to uvědomit i někteří zde) =) Protože než jsem si o tom dva roky zpátky zjisitl nějaké informace, automaticky jsem všechno odsuzoval, že to nefunguje, nebo že je to nezdravé. Ale ono to funguje a dost razantně; čím víc máte kilo, tím rychleji se toho zbavujete.

Jak to nadhodit… zaprvé byste to s ním musela dodržovat taky . Říct mu: „jez zdravě“ je na nic. „Úprava jídelníčku dle moderních trendů“ zní líp =)

Za druhé: musíte mu upravovat jídla tak, aby mu chutnala. Na oběd opravdu pořádné maso – jen se mírnit v sádle, ideálně omezit těstoviny, hranolky eliminovat, nahradit bramborami… Jídel je hodně – dokonce i takových, která jsem neznal. Na večeři udělat třeba tmavou obloženou bagetu, párky… (klobásy ne =)) … Akorát jsem vždycky strávil půlku odpoledne tím, že jsem si dělal jídelníček pro celý měsíc.

A třeba si udělat jeden den v týdnu na oběd, kdy mu uděláte, cokoli váš manžel chce. Naprosto cokoli, výše zmíněné vepřo knedlo, špek, apod.

A pořád se vracím k tomu, co byste měla dělat vy, vy tohle asi předpokládám víte :) Ale je třeba tohle říct i manželovi. Zdravé stravování se nerovná „žraní salátů jak králík“. Akorát je třeba si vybírat potraviny, správně je sestavovat a jíst pravidelně 5× denně. Nejlepší by bylo na to jít trošku „podlou cestou“ a rozhovořit se o tom třeba v okruhu kamarádů, u kterých víte, že budou stát pravděpodobně za vámi. Manželovi to začne vrtat v hlavě a pak se k tomu můžete opatrně vrátit.

Těžko vám radit, mě opravdu samotného přesvědčilo následující: „Sportovat "nemusím“ a můžu být lenoch a hubnu bez toho, abych se omezoval co do sytosti v jídle, stačilo eliminovat jídla připravovaná výrazně na oleji (bramboráky, hranolky..), čokoládu, brambůrky a nahradit to rýží, bramborami s jarní cibulkou, apod… :)) "

Další odpovědi
Deli

Dančo, až na to přijdeš, dej mi vědět a taky si to dej patentovat!
Můj manžel taky miluje samé nezdravé věci. Máme ale 3 děti, nejmenší je ještě
v peřince, ale starší holky (11 a 3) jedí normálně, mají normální postavy, klidně se mnou večeří šopák. Jdu jim prostě příkladem hlavně já sama, manžela občas umírním, servíruju mu taky hodně zeleniny a platí to i opačně – když to jíme my všechny, dá si to taky. Bohužel tu ale platí, že předělat chlapa nelze. Jen vleze do lednice, uchopí vařečku, nebo jde v práci na oběd, zdravá výživa je v trapu.

Drap

Nejprve si promluvit s ním. Pokud nebude chtít on, tak to půjde dost těžce. A musíš mu připravit zdravé jídlo tak, aby mu chutnalo.

zjentek

no nenásilně jedině tak, že jej necháš dělat to, co on má rád. Tyhle věci v těchto zásadních směrech se řeší za svobodna, ne že mi to dneska pro spoustu jiných výhod nevadí, a po čase, až výhody se stanou standartem, mi to už zase vadí. Nejlepší výchova je přirozeností, ne přetvařováním. Proto taky lidé jsou zdraví..nezdraví.. pestří ,)

Damiana

Jo, to bylo na Nobelovku:-)
Klasika je spíš tohle:
http://youtu.be/lD3o5vaW­N6I

hanulka11

Zase jedna, která by chtěla chlapa předělat…
To se musí zrodit v jeho hlavě , jinak to nemá cenu. Udělej mu pořádný kus masa ,uber přílohy a když už nejí dušenou zeleninu dej mu kousek čerstvé – ale většina chlapů tvrdí, že „nejsou králíci“. Kousek hořké čokolády mu neuškodí- jasněže nesní tabulku. Ale jakmile zaťuká nemoc – neboj on se ukázní …a s tloušťkou je tu cobydup.
Asi nejsem normální u nás se nenajdou brambůrky ani sušenky . Protože nečekané návštěvy nepřijímám a pokud má někdo přijít přichystám něco sama a nekrmím je těmito" vymoženostmi" .

JájsemRaibek

Právě si dávám špek s cibulí a chlebem. Tak jak bys mě přesvědčila, abych si dal zeleninový salát? No mylsím, že těžko.

VelkejDíDí

Tak pokud teď sám nechce, tak bych ho asi nechala zatím být… Lepší asi bude začít, až se to narodí.. (pak má nějaký rok/rok a půl udělat si nové stravovací návyky, než ho dítě začne „kopírovat“) .. a možná ho právě ten nový přírůstek v rodině podvědomě dokope ke změně. Samozřejmě, taky s vaší pomocí.. 🙂

radioboris

v tomto případě už dost těžko. bez nějakého „násilí“ se asi neobejdete. zkuste se na něčem domluvit s jeho lékařem. nějakou fintu nebo malou lež. nebo ho k tomu donuťte tak, že si vymyslíte nějaké rodinné aktivity(jedině s dětma), které budou na hranici nebo spíš lehce za hranicí jeho fyzických možností. a pak mu to dejte za lehké asistence dětí „trochu sežrat“. ale musíte s citem, jinak se šprajcne a na příště máte útrum. jestli je v něm aspoň trochu té zdravé chlapské ješitnosti, tak by to mělo zabrat. právě kvůli tomu že ho sem tam trumfne ne jen manželka, ale i děcka. ;)

I_hate

Co takhle společně s manželem navštívit Poradnu pro rodinu manželství a mezilidské vztahy? 😉

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Danča84

Ale hlavně, v této otázce mi nejde ani tak o to, aby manžel zhubnul, to když nechce fakt ho nedonutím. Jde mi tu především o děti, aby jim nešel špatným příkladem. V práci k obědu ať si kupuje koblihy a párky, to je mi jedno, je to jeho zdraví (i když mě samozřejmě mrzí jak si ho ničí), ale u stolu s dětma aby snědl i tu dušenou mrkev nebo zeleninu na rybě… O to mi jde především.

Danča84

Ale hlavně, v této otázce mi nejde ani tak o to, aby manžel zhubnul, to když nechce fakt ho nedonutím. Jde mi tu především o děti, aby jim nešel špatným příkladem. V práci k obědu ať si kupuje koblihy a párky, to je mi jedno, je to jeho zdraví (i když mě samozřejmě mrzí jak si ho ničí), ale u stolu s dětma aby snědl i tu dušenou mrkev nebo zeleninu na rybě… O to mi jde především.

Danča84

Ale hlavně, v této otázce mi nejde ani tak o to, aby manžel zhubnul, to když nechce fakt ho nedonutím. Jde mi tu především o děti, aby jim nešel špatným příkladem. V práci k obědu ať si kupuje koblihy a párky, to je mi jedno, je to jeho zdraví (i když mě samozřejmě mrzí jak si ho ničí), ale u stolu s dětma aby snědl i tu dušenou mrkev nebo zeleninu na rybě… O to mi jde především.