TomsKyt

Jak mám docílit potřebného počtu otáček pomocí řemenic, rotuje-li motor rychlostí 1710 otáček za minutu?

Odpovědi
mosoj

Vzájemným poměrem řemenic. Pozor na opásání !!!!

http://stroji­renstvi.studen­tske.cz/2010/11/­14-remenove-prevody.html

Hlada

Vhodným poměrem průměrů řemenic. Stačí si uvědomit, že obvodová rychlost obou řemenic je stejná. Ostatní už je jen prostý výpočet.

Kepler

Tak to je fakt geniální otázka, na kterou by nestačil ani ajnštajn. Univerzální odpověď je : zpřevodovat. Chybí jen drobnost – na jaké otáčky to chceš?

Klaproth

Zpřevodováním!

autacek

Záleží na tom, zda-li chceš otáčky zvýšit, nebo snížit. Bude li hnací převodnice menšího obvodu než převodnice hnaná, budou se výsledné otáčky snižovat, v opačném poměru by to bylo obráceně. Dobře si to můžeš představit třeba u převodů horského kola.

Jelikož se převodový pás pohybuje všude stejně rychle, potom by pro základní výpočet měl snad stačit (doměnka) pouze vzájemný poměr obvodů převodnic.

Jiří Bohumil

Pochopitelně zpřevodováním a různým poměrem průměrů (obvodů) řemenic, který je nutno spočítat s ohledem na otáčky požadované.
Důležitý je ale i přenášeny výkon, z něhož je nutno vycházet při „opásání“ řemenic a typu a rozměru řemene (dnes většinou klínový, případně zubový).