Gami.Pet

Jak mám chápat regulační funkci daní?

Doplňuji:
respekt. daňové soustavy

Nejlepší odpověď
anonym

Jakých daní???
😉
Např. spotřební daň – má regulovat spotřebu, proto je na některé produkty uvalena vysoká sazba (třeba pohonné hmoty, alkohol, tabák…).
Nebo – pokud zavedeš rychle progresující daň z příjmu (tedy – čím vyšší příjem, tím vyšší % sazba daně), namotivuješ vyšší příjmové skupiny ze země emigrovat (někam, kde jsou daně nižší) a nebo je demotivuješ k práci (proč by měli více vydělávat, když jim ty vyšší příjmy stát sebere?).
😉
Doplňuji:
Ad Doplnění:
Podobně fungují (mohou fungovat) i jiné daně.
Např. – existující – eko-daň motivuje občany ke koupit novějších aut, která splňují emisní normy
Dále uvádím vymyšlené příklady:

  • snížením daně z prodeje nemovitosti (osvobozením prodeje od daňové povinnosti) můžeš motivovat občany k vyšší migraci (např. za prací)
  • zvýšením daně z nemovitosti pro ty nemovitosti, v nichž nemá dotyčný trvalé bydliště budeš majitele motivovat k prodeji těchto nemovitostí
  • zavedením daně na ´nadměrnou´ velikost bytu (norma by stanovila maximální velikost bytu na jednoho obyvatele) bys motivovala lidi k přestěhování se do menších bytů

Gami.Pet

@mowla děkuji mockrát. :) Ještě bych ráda pochopila význam sociální a stimulační funkce daňové soustavy, pokud tomu rozumíte :)

anonym

Regulační/sti­mulační – jde o, v podstatě, totéž – stimulační je i to, co uvádím v doplnění.
Sociální – jde třeba o daňové úlevy (na poplatníka, manžela/ku, děti).