Jak malé děti (3 – 5 roků) snášejí příchod dalšího sourozence na svět, nežárlí?

Pocit zdánlivého menšího zájmu matky, čas na obskakování a pod.

Nejlepší odpověď
iceT

Jak píšou kolegové,je to o přístupu rodičů,pokud se dítě nebude cítit odstrčeno,nebude ani žárlit na mladšího potomka.

Další odpovědi
marci1

Nežárlí v tom případě, že se rodiče snaží staršímu dítěti i novorozenci věnovat alespoň podobnou pozornost. Starší dítě nesmí mít pocit, že je „na druhé koleji“. Samozřejmě se musí zapojit tatínek a vymyslet staršímu dítěti nějaké hry, zábavu apod., popř. se věnovat mladšímu dítěti, aby se naopak maminka mohla věnovat staršímu.

anonym

Všechno záleží na výchově toho prvního dítěte.Dcera měla druhé dítě, když prvnímu byly 2 roky a už v těhotenství (když už se jí zvětšovalo břicho) tomu prvnímu vypravovala, že se mu narodí brácha (už to věděli) nechala ho šahat na břicho, aby viděl jak se tam hýbe.A kluk se na něj těšil a pak po narození se snažil pomáhat.No a když oběma byly 4 a 2 roky, tak měli třetí dítě a to celé opakovala znovu s oběma.A máte vidět, jak se teď kluci snaží pomáhat a jak jen malý zabrečí, už běží za maminkou, že mu něco je a že chce jíst.

gepik

Pětileté se na bratříčka/sestřičku těší, už tomu rozumí. Ale 1–2leté pociťují rozdělení-méně péče a lásky a žárlí.

dudu

Brácha se narodil když mně bylo šest roků a vše u nás v podstatě probíhalo podobně, jak je zde zmiňováno. Ovšem jen do té doby, než jsem asi po třech měsících dostal černý kašel a byl téměř na delší dobu přísně izolován u jedné z tetiček. Tento počin jsem prý nesl velmi těžce až tak, že jsem sourozence údajně mínil vyhodit na hnojiště.
Ve svých osmi letech byl brácha hrozně ukecaná bytost a když mu rodiče v legraci sdělili můj tehdejší záměr bez otálení prohlásil, že todle si se mnou teda později vyřídí. Pak ještě dodal, že by mně nařezal už tehdy, ale nemohl neboť přece byl zhamován v tom zasr..... poviánu!!!

Araxis

Narodilo se nám třetí miminko do rodiny.Obou klukům bude v blízké době 6 a 4 a nyní mají tříměsiční holčičku-sestru.Hýčkají jí.Spíš určitá rivalita je mezi nimi bratry.Jestli pocházíte taky z bratrů,víte že vydobit si postoj mladšího,ci staršího dalo dost práce.
Žarlivost mezi sourozenci určite bude.Brala bych to jako plus na koho svalit veškeré prusery starších sourozenců…

rybika

Zpočátku myslím problém může být.Záleží na tom, jak je dítě na příchod sourozence motivované, jak se těší. Dnes u nás vyrůstají dva sourozenci (nevlastní) 7 a 3 roky, Děvče a chlapec a jejich vztah je pro každého z nich jednoznačně přínosem. Důležité je chápat jejich potřeby a vyžadovat poslušnost bez rozdílu a nevytvořit si „mazánka“. Tím vzniká škodlivé prostředí nejen pro jejich vztah, ale pro všechny členy rodiny.

Deli

Naše tříletá žárlila na miminko. Nejdřív ale žárlila na všechny, co se na něj přišli podívat. Nevadilo jí, že nepřišli za ní, ale chtěla mít miminko jen pro sebe. Pak byla tři dny taková ubulená, než se vyrovnala s tím, že je doma mrňous. A pak už dobrý. Samozřejmě, musela si zvyknout, že ne vždy můžu letět podat pití a okamžitě pochovat, protože zrovna přebaluju, nebo kojím. Zas jsme ji ale z rodinného prcka povýšili na velkou ségru, takže se sžila s novou rolí a dobrý 🙂