Jak mají být uloženy šňůrová vedení ?Jakou má mít prodlužováky barvu? Jaká norma se k prodlužkám vztahuje

Na náměstí máme posvícenskou slavnost, různě z domů, ze sloupů veřejného osvětlení, z přípojných domovních skříních, jsou vyvedeny prodlužovací přívody.

Je nějaká norma jak mají být tyto kabely uloženy? Na naměstí po chodníku asi těžko, kde se po nich šlape, jezdí se po nich na kolech, s kočárky.

Když je na chodníku stín a jsou šedé, tak šedých kostkách nejsou vidět nebo v průjezdu je to ještě horší. Je v nějaké normě jakou mají mít barvu, aby byli viditelné ?

Nejlepší odpověď
elektrikář

Pokud jsou na volném prostranství mněly by být uložené v chráničkách, nebo dřevených žlabech. Správně by mněli být vyvěšené. Používají se i oranžově zbarvené šňůry a chránicí trubky jako do zemně.

Další odpovědi
tom004

To není tak jednoduché.Do­poručuji prostudovat odkaz.

http://fei1.vsb­.cz/kat420/vy­uka/Magisterske%20nav/pr­ednasky/Predpi­sy%20pro%20po­hyblive%20pri­vody.pdf

http://www.od­bornecasopisy­.cz/index.php?id_do­cument=26030

Hlada

ČSN 34 0350 Předpisy pro pohyblivé přívody a pro šňůrová vedení.
To, co popisujete je potřeba udělat velice pečlivě. Jedná se o venkovní prostor, kam mají přístup osoby bez elektrotechnické kvalifikace. Je potřeba krytí min. IP44, vedení musí být dostatečně chráněné před mechanickým poškozením. Barva vodič nechrání! Šňůry musejí být kromě nadproudového jištění jištěny ještě proudovými chrániči. Vzhledem k vysokému riziku by instalaci měla provést firma, která bude ručit za bezpečnost. Lidová tvořivost tady není na místě.