ZdedekZ

Jak lze založit občanské sdružení nebo podobnou organizaci?

Jak lze založit občanské sdružení nebo podobnou organizaci.

Registruji kolem sebe čím dál tím více občanů, kteří jsou úředníkem šikanováni a poškozováni. Na vlastní kůži jsem pocítil, kdy se dva úředníci domluvili a vytvářením naaranžovaných kauz, podpořených jejich nadřízeným a doplňováním smyšlených zápisů ex post. Normální stížností jsem neuspěl a proti těmto „mafiánským“ postupům jsem krátký. Chci dát dohromady lidi, kterým se děje něco podobného.

Odpovědi
dust8

Myslím si, že jde, ale beztak to bude mít různé předpisy a povinosti, aby to nemohlo být příliš mimo řetěz společnosti.

dubraro

Občanské sdružení již založit nelze. Od roku 2014 se takovým organizacím říká spolek.
Spolek jako samosprávný a dobrovolný svazek mohou založit alespoň tři osoby (není omezeno, zda fyzické či právnické) vedené společným zájmem k jeho naplňování. Zakládacím aktem spolku je shoda nejméně tří zakladatelů na stanovách. Ty musejí obsahovat přinejmenším název a sídlo spolku, účel spolku, práva a povinnosti členů vůči spolku, popřípadě určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat, a určení statutárního orgánu spolku. Stanovy mohou určit výši a splatnost členského příspěvku. Stanovy mohou rozlišit více druhů členství s rozdílnými právy a povinnostmi. Stanovy musí být uloženy v sídle spolku. Zakládacím aktem spolku může být také usnesení ustavující schůze, pro niž návrh stanov připraví svolavatel. Zápis v listině přítomných na ustavující schůzi se pokládá za rovnocenný podání přihlášky, přičemž kdo hlasoval proti návrhu stanov, může od přihlášky odstoupit. Spolek však podle zákona vzniká až dnem zápisu do veřejného rejstříku.; pokud však není zapsán do 30 dnů od podání návrhu na zápis ani není vydáno rozhodnutí o zamítnutí zápisu, považuje se uplynutím této lhůty spolek za zapsaný i bez zápisu. Návrh na zápis spolku do spolkového rejstříku podávají zakladatelé nebo osoba určená ustavující schůzí. Návrh na zápis musí být podle rejstříkového zákona podán bez zbytečného odkladu po založení spolku. Návrh lze podat pouze na formuláři, který uveřejnilo Ministerstvo spravedlnosti na svých internetových stránkách. Návrh lze podat v listinné nebo elektronické podobě.

Edison

Je toho nějak hodně…

http://www.zap­sanyspolek.cz/p/za­lozeni-spolku.html

Aplikovatelné předpisy:
§ 118 – 302 a § 3042 a 3045 zákona č. 89/2012 sb.
Zákon 304 / 2013 sb.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89