Jak lze vypočítat, kam dopadne družice, když vstoupí nekontrolovatelně do atmosféry? Stačí středoškolská fyzika?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pořád zajímavější a užitečnější než řada stupidních otázek.

Nechtěl jsem odpovídat protože to 100 % nevím, ale myslím si že ano. Pokud vzorečky o rovnoměrně zpomaleném pohybu, vrhu a pádu v graviračním poli Země , budete krmit údaji o hustotě atmosféry, výšce, rychlosti a rozměrech satelitu mělo by to jít spočítat bez použití vyšší matematiky. Jak ale říkám 100 % to nevím a pokoušet se o to nebudu.

Další odpovědi
anci

Nechcete se na to vybodnout nebo zajet do Planetária v Praze/ Stromovce kde vám poradí?To jsou skvělý starosti…

chudst

Mosoj ma pravdu, ale do toho vstupuje spousta vlivu, ktere musi byt neustale zapocitavany. Neni to o jednom, dvou, trech vzoreckach, ale o rade vzorcu, ktere musi byt neustale aktualizovany pro kazdy bod znameho sestupu i pro teoretickou drahu, jak bude pokracovat – prace spise pro pocitac, nez pro cloveka. A i tak se to vypocita pouze priblizne na nejaky okruh. Ale je to idealni priklad pro stredoskolskou fyziku, pokud by nepusobily zadne dalsi vlivy a za predpokladu, ze gravitacni zrychleni je konstantni. Co me napada, ze zname: teoreticky uhel sestupu, hmotnost a velikost druzice, a kolmou vzdalenost od zeme. A pocitat se mi to nechce.