ŠkolákJakub

Jak lze podnikat v 16 letech? Konkrétně v jakých oborech?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud budeš mít přiznánu plnou svéprávnost, tak téměř v jakýchkoli jako každý dospělý. Nějaká omezení tam budou, jako třeba řidičáky mají pevně stanovený věkový limit, takže možnosti řízení vozidel jsou v 16 a 17 letech dost omezené. Stejně tak budou omezené některé další činnosti s problematickou bezpečností. Ale podnikání jako takové (tj. uzavírání smluv, obchodní činnost, řízení podniku) by omezené být nemělo.

Drap: Ptá se na podnikání. Nikoli na zaměstnání a práci. Ale od 16 může i pracovat v běžných provozech, myslím, že je tam jen trochu zkrácený úvazek. Omezení (zákaz téměř všeho) je při věku pod 16 nebo pod 15 – nejsem si jist

Další odpovědi
PepasAvalonu

Úplně ve všem jako dospělý, pokud si seženeš povolení k podnikání, zplnoletnění. Od rodičů, od soudu (při zplnoletnění ani myslím nemusíš mít souhlas rodičů, stačí potvrzení soudu… ovšem musíš prokázat, že se dokážeš samostatně živit a podobně. Zkrátka, že máš na to být plnoletý).
Ve spoustě věcech můžeš podnikat bez vzdělání nebo zástupce, u jiných potřebuješ koncese (což většinou není až takový problém sehnat) nebo určitou kvalifikaci – popřípadě místo toho odpovědného zástupce. A je jedno jestli jako OSVČ nebo chceš založit s.r.o., oboje se tímhle řídí.

1 zplnoletnit se s pomocí soudu
anebo častější
2 odpovědný zástupce u nezletilé osoby mezi 16 a 18 rokem, která chce podnikat (většinou zákonný zástupce, tj. rodič). Taky přes soud. Tohle je řekl bych snazší, než zplnoletění.

Čím víc informací a čím líp prokážeš, že to zvládneš (plán, vytrvalost, samostanost, apelování na ty úřady a soud, sepsání fungování podniku, financování a jiné rozvržení do budoucna – nějaký podnik. plán/záměr, …), tím máš větší šanci, že ti podnikání umožní. Zkrátka musíš ukázat, že víš co budeš dělat, jak tu funguje, jak budeš postupovat. Jestli se v tom fakt vyznáš. Mít vytvořenou strategii, vizi společnosti/živ­nosti atd.
Ovšem taky třeba zvážit, jestli není lepší počkat (do osmnácti nebo alespoň sedmnácti). První se trochu zorientovat v tom podnikání. Naučit se to, zjistit potřebné informace, projít zákony, popřípadě i nějaký kurz, projít učebnici a seznámit se s tím oborem (a jeho zákony), ve kterém chceš podnikat. Podnikání je široký pojem, nejde se naučit podnikat úplně všeobecně
Seznámit se s tím oborem je velmi důležité. Ale to už je věc toho oboru. Některé mohou být snazší, jiné složitější. A tím i ten podnikatelský postup.

Drap

Pouze snad v uměleckých oborech, také je možné v jistých případech požádat o zplnoletnění z důvodů podnikání.
https://blog.shop­tet.cz/zplnolet­neni-jako-cesta-k-vlastnimu-podnikani-pred-18-rokem/

autacek

Podnikat lze v tom co umíš. To ostatní je jen právni schránka jak to ošetřit. Pochopitelně jsou drobné výjimky, kde je práce nezletilých zapovězena.. https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/ochrana-mladistvych-v-zamestnani-109191.html

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Drahuška999

Ahoj, dokud jsi mladý, určitě doporučuji si něco málo zjistit i o nějakém investování, protože čím dříve začneš, tím určitě lépe pro tebe :) Já třeba pro rady kam, jak a kde investovat chodím na tuto stránku zde – https://www.in­vestice.cz , ale je jich spoustu dalších jiných, tak je to na tobě :)

autacek

Ptal se na obory ve kterých může podnikat a jak lze podnikat. Možnost přiznání svéprávnosti tu sice je, ale je ti jako jít na vrabce s kanónem.
Vše stojí na tom, v čem a jak soustavně chce vydělávat, resp. co vlastně dělat.

Drap

Dochy: zřejmě máš problémy se čtením. O ničem jiném než o podnikání jsem nepsal. Odkaz jsi zřejmě ani neotevře.

Dochy

Mimochodem v tom odkazu je šíleně krátký článek, který potvrzuje to co tu píšu. Nic o omezení na umění tam není.

Dochy

Ne odkaz jsem neotevřel. Čtu so píšeš. Píšeš, že může podnikat v uměleckých oborech. Nesmysl. Podnikat znamená kromě jiného svobodně uzavírat smlouvy. To před 18 nemůže pokud si nenechá přiznat svéprávnost. Je jedno jestli půjde o umělecký, technický, nebo jakýkoli jiný obor.

Práce dětí je zapovězena do 15 s těmito vyjímkami:
Dítě ve věku do 15 let a do skončení povinné školní docházky může vykonávat jen činnost uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní (dále jen „výkon činnosti“) na základě povolení úřadu práce.

Nikde není nic o tom, že by 16 letý byl v podnikání omezen na uměleckou činnost. Může běžně pracovat na zkrácený úvazek (tj. uzavřít pracovně právní smlouvu, kterou ale zpravidla potvrdí jeho zástupce – rodič)

Pokud chce podnikat, tj. mít vlastní podnik/firmu, musí požádat o přiznání svéprávnosti a bude-li mu přiznána má práva jako jakýkoli jiný dospělý vč. možnosti založit si živnost či firmu – v téměř jakémkoli oboru. Činnosti které ani tak nebude moct provádět sám může smluvně svěřit někomu dalšímu (třeba zaměstnanci) – např. jako 16 letý šéf nemůže řídit plnohodnotný automobil, ale může si najmout řidiče.

Zkrátka absolutně nechápu tvou zmínku o „uměleckých oborech“ bez přiznání svéprávnosti nejde o žádné podnikání, může jít o pracovně právní vztah. A pracovně právní vztah je pro 16 letého běžně dostupný (s omezeními)

Alesh

Pokud zvažuješ podnikání, tak za mě máš velký respekt a každopádně jdi do toho! Není horší způsob obživy než chodit do zaměstnání, kde děláš na někoho jiného, ten ti určuje výši mzdy, kdy budeš mít volno, kdy máš pracovat atd.

ŠkolákJakub

A až po splnoletnění bych mohl prodávat auta?

PepasAvalonu

Prodej aut a řízení aut není totéž. Na to se to nevztahuje.
Záleží, jak bys je prodával, ale možné by to bylo i jako nezletilý (zplnoletněný, nebo s odpovědným zástupcem-rodičem). Když jsi zplnoletnilý, tak můžeš snad ve všem PODNIKAT jako dospělý.

ŠkolákJakub

Aha děkuju