Jak lze nemajetkovou újmu přepočítat na peníze?

Když v obchodě nechtěně schodím flašku a rozbije se, tak stačí kouknout na cenovku a to zaplatím vedoucí jako náhradu škody a navíc si můžu jako suvenýr vzít střepy 🙂

Když někoho urazím jak soudy nebo ten uražený vypočte výši odškodného?

Někdo je splachovací a nechce nic a jinému můžu být nesymapatický v obličeji a najme si právnníka, který z toho udělá mezinárodní aferu a já nevím jak se z ztoho vykecat a přitom může jít jen o nedorozumnění, např. jsem se špatně vyjádřil a on to navíc ještě špatně pochopil.

Nejlepší odpověď
atriplex

Je to naprosto individuální. Záleží kterak jako poškozená osoba dokážete přesvědčit soud o oprávněnosti svého požadavku.

U některých věcí, jako je třeba zranění, existují přibližné tabulky v penězích.