kurec

Jak lze co nejlépe(a bezpečně) vyčistit zásuvku ?

Já doma čistím prodlužovačku že ji vypojím a vysaji prach z ní ale nemyslíte že je nějak nebezpečné vysat prach ze zásuvky která je zapojená(bojím se že nějak přeskočí to napětí ze zásuvky na kovou hadici a bude po mě)? případně by bylo dobré i vodou ale to si myslím že to nebylo moc dobré ani tak

Nejlepší odpověď
kodl67

Když už chceš mermomocí čistit zásuvky vysavačem/vodou rozhodně nedoporučuju/tak předtím použij věc zvanou jistič.Tím jdou vypnout všechny zásuvky a el.okruhy v bytě/domě/.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Kodlem67.
Před čištěním vypnout jistič a pokud přece jen použijete vodu,
nechat před zapnutím jističe důkladně vyschnout.

Mapel

V současné době mají vysavače plastové trubky, takže při vysávání nic nehrozí. Jelikož se ti jedná o prodlužovačku, tak je dobré ji vytáhnout, protože stav některých je žalostný a mnohdy už narušený kabel dokáže krásně zařádit. Co se týká čištění vodou, tak v každém případě odpojit, umýt mýdlovou vodou a vysušit.

Hlada

Vzdálenost, při které dochází k přeskoku, je zhruba 1mm/1kV. Protože se při vysávání není možné dostat do vzdálenosti 0,4mm od částí pod napětím, je přeskok vyloučený.

Jiří Bohumil

Pokud je o vysávání vysavačem, pokud nesejmeš víčko, není nebezpečí. Jinak pokud by byla opravdu i uvnitř hodně znečistěná, pak vypnout jistič (odzkoušet zkoušečkou) a pak možno i „vystříkat“ vodou a poté dobře vysušit (třeba výkonným fénem).
Takhle jsem čistil zásuvky ve sklepě po povodni v r. 1997, které byly znečistěny a zaneseny bahnem.