MrGandy

Jak lidi myslí, když vidí nehodu/ trestný čin?

Tak abych vám přiblížil, co ve mně vyvolalo strašný naštvání.
Není to dlouho a v televizi bylo o tzv. „syndromu přihlížejícího davu“⇒ čim více lidí je svědkem nehody/ násilného činu, tím je menší šance, že by někdo zavolal pomoc. Prý si člověk řekne, že pomoc zavolá někdo jiný (přece to vidí hodně lidí) a odejde. Příkladem byla vražda ženy, na kterou se koukal celý činžák. Další případ byl v česku, kdy dva dvacetiletí kluci napadli ženu a syna (okolo chodili chlapi, kteří by ty dva zpacifikovali…). Naopak když je svědkem násilného činu jedna osoba, nutí jí to zavolat pomoc.
Moje nas***í doráží videa autonehod, kdy se auta derou ještě dopředu a lidé chodí okolo.

Ale sakra, co to je? Já absolutně nechápu, jak takhle někdo může myslet. A co lidi nutí takhle myslet?!! Neříkejte mi, že jsem jediný, kdo by pomohl. Já to beru podle vychování, tudíž mám pocit, že při výchově této „většiny“ se někde udělala chyba.

Doplňuji:
Svědkem vyloženě násilného činu jsem nebyl, ale svědkem nehody jsem byl a taky jsem poskytoval pomoc (musím říct, že se mi v tu chvíli vytratilo hodně věcí o první pomoci)… ale přece jenom jsem něco dělal.

Nejlepší odpověď
anonym

Ten syndrom je dávno prokázaný a ověřený. Vliv davu je silnější než sebelepší vychování.
Od PC se snadno mudruje, ale v reálné situaci každý jedná podvědomě podle převládajícího sociálního modelu. Strach ze ztrapnění a vystoupení z anonymity je daleko větší, než si i ty sám připouštíš.
Byls někdy u skutečné nehody? A jak ses zachoval? Odpověděls aspoň 1× „ano“? Tak vidíš!
Já byl u několika nehod i jsem sám zasahoval, ale VŽDY převládali jen pasivní a zvědaví čumilové lační senzace (kteří ani neznali zásady první pomoci).
A hlavně se nechtěli nikde namočit. Při sepisování adres svědků se rozutekli, jak stádo blbých ovcí.
Doplňuji:
P.S. Damiana by ti to tutově potvrdila jak z vědeckých studií, tak klinické praxe.
Virtální svět, abstraktní proklamace zásad, apelace na morálku, hlubokomyslné filozofické úvahy rázem splasknou face to face kruté realitě a šoku z pohledu na krev a cizí neštěstí.
Pudy šálivě našeptávají – to se přece mně nemůže stát. Fatální omyl, každý den na nás číhá totéž nebezpečí.
Každý teoretik nechť se přihlásí jako dobrovolník do ostrého provozu, pak ať káže.
(Šedá je každá teorie, zelený je strom života – J.W. Goethe).

Další odpovědi
anonym

Bývalý manžel je chirurg, který sloužil i u záchranky. O syndromu, který popisuješ bych mohla vyprávět spoustu historek a navíc jsme několikrát při soukromých cestách přijeli k dopravní nehodě ještě před příjezdem rychlé pomoci. Hodně mě to poučilo, ale je pravda,že kromě toho, jak uvádí Dr.Axl snadno se odsuzuje u PC, ale kdoví jak by se kritik zachoval v konkrétní situaci. A kdo dnes umí poskytnout správnou první pomoc? Mnoho toho, co nás kdysi učili je dnes zavrhováno a kdo dnes chodí na kurzy první pomoci? S mým kamarádem bylo po autohavárii manipulováno tak, že je ochrnutý od krku dolů. Kdyby s ním tehdy někdo nesmýkal, mohl mít pohyblivé alespoň ruce. V dnešní době mobilních telefonů bych asi volila formu pomoci podle pokynů operátora záchranky do příjezdu odborníků.

n3ro

V dnešní době lidé myslí především na sebe. To vzrůstá s případy, kdy se člověk někoho zastane a sám skončí mnohem hůř. Dnes bohužel nevíš, jestli člověk který stojí proti tobě nemá v kapse nůž, pistoli nebo třeba injekční stříkačku. Na druhou stranu, v poslední době se komerční televize snaží lidi jen děsit a zařazují do vysílání senzace. Neřekl bych, že případů bude o tolik víc, než v minulosti, jen se o tom víc mluví.

led

monológ diváka pri nešťastí:
„Aha niečo sa stalo… To je iné než v telke, to je krvi… videli ste niečo,čo sa stalo, ako sa to stalo? Pomôžte niekto! Kde je polícia, ako to že neprišli hasiči, zase hrajú karty? a sanitka? nikto nevolal? veď sme videli ako sa to stalo… a prečo mám volať? nič som nevidela, ja neviem o ničom, len teraz som prišla keď ste prišli. Prepáčte musím do práce, to je hrozné…rýchlo preč, nič neviem, nič som nevidela…“

mala som možnosti sledovať reakcie davu i jednotlivcov z rôznych pohľadov. Stalo sa mi raz, motorka zrazila chodkyňu, okolo klasický dav, blokujúci premávku. Ľudia naťahujú krky, pozerajú, mrmlú ako medvede v úle, diskutujú… Pani doktorka, tu je to! začujem ako ktosi na mňa kričí a volá dovnútra davu.
Mala som zhodou okolnosti na sebe ´zdravotnícke´ nohavice, tak si ma zmylili. Uvolnili priechod k zranenej a hneď mi zas dýchali na chrbát, že jasný deň sa zmenil v tmavú noc. Spomenula som si na známy film Sanitka a začala vydávať pokyny: " Odstúpte! Volal niekto sanitku? volali ste políciu? nikto? čo tu robíte? Volajte!" Až vtedy začali ľudia v dave reagovať, dostali cieľ, jasné pokyny čo robiť… Dav v takýchto prípadoch počúvne každého, kto sa nebojí prevziať zodpovednosť a ukáže smer, ktorým má dav kráčať (reagovať) – efekt stáda oviec. Tak vďaka preneseniu videného filmu do praxe sa dá aj manipulovať s davom
Doplňuji:
Bohemica má plnú pravdu, lepšie je niekedy (ale kedy?) nerobiť nič s človekom, len zabezpečiť priestor, prístup, a tieň/teplo. Aj pri nehýbaní s človekom možno robiť základné opatrenia, ktoré by mal každý účastník nehody, a to je aj divák, ovládať (základy prvej pomoci). Najhorší typ sú preochotní neznalci – môžu viac poškodiť než pomôcť a zbytočne zavadzajúci diváci.

Pri odpovedi som sa zamerala vic na otázku: „ako ľudia myslia“ viď monológ. Skúste niekedy miesto zavadzania sledovať divákov, ich reakcie, ich reči, pohľady, mimiky…

pizlicka

sama tomu nerozumim.lide jsou otupeli televizí,kde je samé násilí,v akcnich filmech havarují auta stale.pri sledovani takovych filmu,musi clovek otupet,a tim mene si uvedomuje skutecnost.a take za tim je----HLAVNE,ZE SE TO NESTALO ME.

Lakeysha

Běžná reakce davu. Když chce člověk pomoct, tak za předpokladu, že je ještě schopnej mluvit, musí vždy ukázat na konkrétní lidi a zadat jim konkrétní úkoly. Jedině tak se dočká pomoci. Anonymní dav jsou tupý ovce.

terry

Ten dokument jsem viděla. Mám přesně stejné pocity jako ty.
Nemám, co bych k ostatním doplnila.
Jen doufám, že se do podobné situace nedostanu.