zjentek

Jak laicky rozeznat vázu/mísu z křišťálového skla od vázy/mísy z křišťálu?

Bude zapotřebí laboratoř?

No počkat, tak si to ujasněme… ani jedna ze dvou nádob z linků není z křišťálu? Vždy jde o sklo?
https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/2/22/BLW_R­ock_Crystal_E­wer_%281%29.jpg/800px-BLW_Rock_Crys­tal_Ewer_%281%29­.jpg zdroj>>> https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%99i%C5%A1%C5%A5%­C3%A1l
http://sbirky­.moravska-galerie.cz/ima­ges/diela/MG./45/CZE_MG­.U_10406/CZE_MG­.U_10406.jpeg zdroj>>> http://sbirky­.moravska-galerie.cz/di­elo/CZE:MG.U_10406

Nejlepší odpověď
Kepler

Slovo „křišťál“ má dva významy.

  1. Odrůda křemene, která je používána ve šperkařství a různých technických výrobcích. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%99i%C5%A1%C5%A5%­C3%A1l
  2. Zkrácený název pro zpravidla olovnaté (křišťálové) sklo o vysokém lesku a indexu lomu. Z toho se právě vyrábějí ty broušené sklářské výrobky.

Další odpovědi
aliendrone

Celkem SNADNO. Jak píše Kepler, křišťál (přírodní) a křišťtál sklářský jsou 2 různé věci. Najít tak velký kus přírodního křišťálu, abys z něj vyrobil MÍSU/VÁZU není snadné, natož ji pak vyrobit. Ergo prakticky vždy to, co vidíš je SKLO (křišťál). ;) :D

paul1

Tady jde asi o to, jak rozeznat broušené sklo a sklo s odlévaným vzorem. Broušený vzor má ostré hrany.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

A jak je tomu s mýtickou křišťálovou lebkou – tou hladkou, průzračnou, dokonalou „prací“, kterou lidstvo dříve nalezlo a kterou nám známými technologiemi a přístroji prý dodnes nedokážeme vyrobit? Lebka z jednoho kusu křišťálu, která snad díky jakési vlastní energii měla sloužit jako navigace při letech či plavbách a vlastně se ani neví, k čemu všemu sloužila a jak byla vyrobena. To je mýtus?

aliendrone

zjentek>>> Přeci jen pan Erich von Däniken je trošku zastaralý zdroj informací. VŠECHNY „starověké kříšťálové lebky“ (které byly zkoumány moderními metodami) vykázaly známky STROJOVÉHO opracování (ergo jsou to podvrhy). Před 70 lety to ovšem nešlo tak snadnio poznat. ;) :D :D

K té „nevyrobitelnosti“ – ujišťuji tě, že slušné NCčko (robot) by takovou lebku zvládlo přes noc, najít na ni pořádný matroš (velký kus přírodního křišťálu) by bylo MNOHEM těžší, nikoliv ale nemožné. :)

S tou nevyrobitelností je to jako se sochami moai – podle Dänikena z materiálu tvršího, než OCEL, ve skutečnosti jsou z tufu, pemzy apod. „tvrdých“ materiálů (tvrdost MENŠÍ než 3)!

Nejzábavnější na tom je, že záhadologové se ani neunavují si doplnit informace a doblba omílají komická „fakta“, které jsou již DÁVNO dokonale vyvrácena. ;) :D :D

zjentek

Tak kurnik naštěstí mám tebe, bo člověk na tym netu neví, jak se orientovat. (; (; (;
Je fakt, že dcerka starožitníka, který „proslavil“ lebku osudu, ji později zdědila, ponechala si ji a dožila se snad vysoko přes sto let, ale to taky nic nedokazuje. Jen je to prostě zajímavé, i kdyby tu lebku „utočili“ na CNC, mě strašně baví předměty, ve všem hned vidím jantru která mně dále rozdmýchá představivost… teda krom právě soustruhů a všech těch mašin, techniky, tiskáren, elektroniky, ručního nářadí a vůbec všeho, s čím se pracuje, logicky (;

zjentek

Aliene, u toho mýho druhýho linku (Moravská galerie) se uvádí: materiál: horský křišťál, čirý… Takže mám chápat, že jde o nějakou sklárnu v horách, která džbán vyrobila? >>> http://sbirky­.moravska-galerie.cz/di­elo/CZE:MG.U_10406

zjentek

Paul: (; ne, nejde (; , ale díky.