zjentek

Jak, kým a v jaké výši bude hrazen drobný pracovní úraz?

Dne 30. listopadu došlo k drobnému úrazu v pracovní době, konkrétně k pohmoždění prstíku v kanceláři. Vše bylo řádně hlášeno a sepsáno zaměstnavatelem. Prvého prosince se postižená osoba vydala k ošetření, kde na základě vyšetření a doporučení lékaře nastoupila nemocenskou z důvodu pracovního úrazu. Nemocenská trvala do 5. ledna, nástup zpět do zaměstnání proběhl bez problémů v pondělí 6. ledna.

Pracovní úraz bude tuším hrazen v plné výši platu a to prvních 14 dnů zaměstnavatelem… a dál? SSZ v tomto případě zaplatí kolik? Nemocenská by měla být hrazena za KAŽDÝ den nemocenské, pokud se nemýlím, čili vzhledem k faktu, že byly svátky, na této nemocenské dotyčná takříkajíc „něco trhne“? Přijde si na lepší peníze, než by za běžných okolností coby zdravá trčela v zaměstnání, kde se o svátcích a dny mezi nimi stejně nepracuje? Vezměme třeba svátky- zaměstnavatel běžně platí svátek v plné výši mzdy + SSZ za něj v tomto případě zaplatí taky nemocenskou?

(Šlo o drobné zranění bez následků, které se pěkně hojilo, čili postižená neuplatňuje žádný jiný nárok na jiná plnění, jako třeba bolestné či pod.)

Nejlepší odpověď
autacek

Co dál? Dál nic, pracovnice je kopyto a způsobila tak zaměstnavateli jen trable. Mzdu tedy bude mít zaplacenou jako by pracovala, možná ji vznikne nárok na nějaké bolestné. Pro jistotu bych ji již smlouvu neprodlužoval, případně ji pro nadbytečnost příležitostně vyrazil. 😉

Další odpovědi
Mc Merkurion

… nemocenská je stejná, doplatek do plné výše průměrného platu doplácí zaměstnavatel …
… a jen malé připomenutí: " … čili vzhledem k faktu, že byly svátky, na této nemocenské dotyčná takříkajíc „něco trhne“? Přijde si na lepší peníze, než by za běžných okolností coby zdravá trčela v zaměstnání, kde se o svátcích a dny mezi nimi stejně nepracuje " >>> je blbost, svátky jsou zaplacené a v ostatní dny se pracuje a kde ne, je dovolená, což je více, než nemocenská …

Bobek 2

Pokud se zaměstnavateli podaří prokázat, že dotyčná osoba si úraz způsobila nikoliv vinou zaměstnavatele, ale nedodržením bezpečnostních zásad, tak by se na té osobě mohl trochu napakovat – zejména pokud by to ona osoba napřed drze zkoušela na něj.

zjentek

Bobek: …„úraz způsobila nikoliv vinou zaměstnavatele“… Pokud si v kanclu zaměstnavatele V PRACOVNÍ DOBĚ nešikovně vymknu kotník (samo sebou v předepsaný obuvi a ať už tam přímo pracuji, nebo si mě tam pozvali z jakýhokoli důvodu), mám pracovní úraz. Pak záleží na domluvě, ale většinou je člověk v tomto stavu v práci zbytečný, takže se podepíše do knihy úrazů, navštíví lékaře, rentgen, neschopenka… Na něco jsem zapoměl? Pokud to zaměstnavatel nechápe, musí si prostudovat zákoník. Souhlas, nebo to vidíš nějak více „bossovsky“?

Schluker

Zhmozdenej prsticek s mesicni neschopenkou? To je nejaky levy ne? :)

zjentek

Jo, na levý…

zjentek

Autacek, seš podnikatel, viď? Nojono, ach… Paní má smlouvu na dobu neurčitou, pracuje tam již delší dobu. Ne každý, komu se stane pracovní úraz, tě chce okrást, pánko všemožný. (;

neznáš odpověď na mou slušnou otázku? Mám dojem, že to tady na odpovědích jde HODNĚ DO KOPRU, S TAKOVOU…

autacek

Odpověď jsi dostal myslím celkem přesnou. Možná by stačila špetka empatie, případně pochopit nadsázku.

zjentek

Aha… ne já nadsázku nepochopil, asi… D;D;D; …no ne, tak jeden z nás je teď za blba, bo asi „nechápe“ už mnoho let! (;

(Na vysvětlenou- já jsem tady za ta léta vlastní odpověď bez nadsázky snad ještě neuvedl draku) (;(;(;

jáára

Přesně tak. Úrazy v práci se řeší se zaměstnavatelem a ne s pojišťovnou. Je to oboustranně výhodné.