zjentek

Jak kvalitně slepit na dva díly rozbitý talířek, aby se zase mohl umývat vodou ve dřezu na nádobí?

Způsoby? Postup? Druhy lepidel? Osvědčené metody? Speciální vychytávky?
Chci to dovést k dokonalosti, aby taléřek byl jako před prasknutím. Vlastnostmi i vzhledem. Není můj, takže mám v úmyslu se snažit a ocením pomoc. Ta je vzácná jako ten taléřek..
..a to jsem jej jen na chviličku položil na varnou desku, aby fanynka po ránu neměla úplně studené jídlo, když se vařilo večer.
Díky za Vaše rady a návody bez poučování, ponaučení jsem si už vzal sám:

  1. Britové neuměli před pár stoletími vyrobit solidní keramiku
  2. bacha na varnou desku, i když není zbarvena do červena

Chybí kategorie- rady a návody.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Četl jsem, že u nás někde v okolí se tím jedna pani zabývá. Posbírat co nejvíce střepů a donést. Lepidlo na porcelán a podle návodu buď na jednu stranu nebo na obě a ne moc tlačit, aby se lepidlo nevytlačilo. Každý prý silně tiskne a to není to pravé ořechové.
Pokud by byl zájem, zkusím se podívat kdo a kde to dělá a dát kontakt, domluva a cena záleží pak na vás dvou.

Další odpovědi
Klaproth

Kup si lepidlo na porcelán a popros nějakého šikovného modeláře.

Chybí kategorie – za blbost se platí.

gecco

Použij epoxidové nebo polyuretanové lepidlo vhodné barvy:

  1. na keramice drží dobře
  2. jsou vodovzdorná a odolávají i slabým kyselinám a zásadám (běžná jídla)
  3. obvykle jsou zdraví neškodná (viz „b“ – jídlo je nenaruší)
  4. umožní domodelovat případné ´odrolky´

😉
___
Ad 1. a 2. – běžná keramika není „varná“, odolá tak nalití horké polívky či vody na čaj…
😉
_____________­_____________________
To lepidlo doporučené JájsemRaibekem nevypadá podle popisu špatně (jen postup práce je poněkud zdlouhavý, s epoxidem či PU se pracuje líp) – a není drahé (s epoxidem a PU by ses dostal tak na troj- a vícenásobek dané ceny).
😉

led

Pokiaľ je len na ozdobu, stačí kvalitné lepidlo, alebo vodné sklo.
Za ponaučenie 2. ďakujem, ale prečo až tak neskoro? Už som pravdu zistila: nie všetko horúce musí byť červené…

Dodatok:
Po dodatočnej informácii v diskusii „není na ozdobu, je na žrádlo. Pro jednu slečnu z Yorkshire.“:
V tom prípade po zlepení zapustite spodok misky do podložky. Možno to slečne z Yorkshire nebude prekážeť. Veru, sú veci medzi nebom a zemou… a toto je jedna z nich.

terry

Další možností je zajít do některého keramického kurzu a spoj slepit bezbarvou glazurou.
Spojí se vypálením.
Ale kvalitní lepidla na keramiku drží dobře.
Navíc, když to je pro tebe důležité…

zjentek

led, není na ozdobu, je na žrádlo. Pro jednu slečnu z Yorkshire. Taléřek musí být funkční, pro její štěstí. Rozbití „mističky“ nesmí mít žádné negativní dopady, ani psychické. Vy přeci věříte na věci mezi nebem a zemí. Nebo ne?

led

V tom prípade po zlepení zapustite spodok do podložky. Možno to slečne z Yorkshire nebude prekážeť. Veru sú veci medzi nobom a zemou… a toto je jedna z nich.

zjentek

No vidíte, máte duši ..určitě se o Vás taky někdo hezky stará.

JájsemRaibek

http://www.le­pidla.cz/cs/a/o­pravy-a-lepeni-porcelanu-a-keramiky.html