zjentek

jak konkrétně se nazývá osazenstvo vozu v případě, kterej je popsanej v podotázce?

..v sanitce jede řidič, zdravotník, doktor a pacient ..dá se s jistotou určit, zda ti všichni dohromady jsou teda posádka a nebo osádka?
Doplňuji:
..skutečně jsou tato slova v češtině synonyma? A platí totéž, i kdyby tito spolu letěli v letadle? (akorát místo řidiče by tam řídil pilot ;q)

Nejlepší odpověď
annas

Osádka – 1. pracovní skupina, zprav. na urč. menším úseku pracoviště; osazenstvo;
2. skupina osob určených k obsluze dopravního (též vojenského) prostředku; posádka

Posádka –1. vojenský termín – urč. počet vojáků n. jiných ozbrojených sil trvale n. dočasně ubytovaný na…,
2. obecně = personál, osádka =: p. letounu, tanku, vlaku; lodní p. .

Tolik SSJC – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=os%C3%A1dka&Hle­dej=Hledej

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pos%C3%A1dka&Hle­dej=Hledej

Ještě původ slov: J. Rejzek Etymologický slovník
Posádka – odvozené od sloves – sadit, posadit, zasadit atd. – stst. saditi, vztah k seděti = způsobit, že sedí

Osádka – od podst. jméno osada, osadník. To původně od slovesa osadit = ‘osídlit, zaujmout místo’.

--
Slova mají jiný původ, ale podle významů jde o synonyma. Záleží zřejmě na zvyklostech, který výraz se použije.

Další odpovědi
gecco

…„řidič, zdravotník, doktor“…
Ať použiješ „osádka“ a nebo „posádka“, je to jedno – v tomto významu jde v češtině o synonyma.
😉
Pacient je ´náklad´…
Doplňuji:
K Doplnění:
Jo – jsou to synonyma – v kontextu libovolného dopravního prostředku.
😉

jjj123456789

popsanÝ

dědapetr

Také zdravotnický záchraný team.

quentos

jjj123456789: kde v Kodexu je psáno, že otázky musej bejt pokládány spisovně, vy chytrej?

annas

Ad quentos, že neodpověděl na otázku, to vůbec neřeší on ani nicky franjo a adellka6969 (ještě chybí přestěnárka), které zajímá především bodování jjj123456789.

zjentek

quentos nominace!