independent

Jak komunisti převzali moc v roce 1948?

Stačilo zmanipulovat volby, nebo museli použít násilí?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela legálně. President přijal demisi vlády a bylo to. Komunisté měli tehdy celonárodní podporu.

Další odpovědi
Kepler

Tak jednoduše se to vykládat nedá. Jisté je, že bez pomoci brigády Stalinovy KGB by ke komunistickému puči nikdy nemohlo dojít. Podrobněji zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Anor_1948

plebs

Prážský dav občanů dne 21.2.1948 požadoval výkřiky na podporu komunistů.
Dne 22.2.1948 Beneš připustil ochotu k demisi vlády
Dne 24.2.1948 2,5 milionů převážně pražskýsh občanů požadovalo demisi vlády
Dne 25.2.1948 Beneš přijal demisi
Jediný odpor proti komoušům, byl pochod vysokoškoláků na Hrad na podporu vlády a Beneše, Beneš je nepřijal.
Můj starý příbuzný má názor, Beneš se zachoval jako čistokrevný zbabělec v roce 1938 u skopčáků v Mnichově, a v roce 1948 u komoušů v Praze, něco podobného jako soudruh Dubček v Moskvě u soudruha Brežněva v roce 1968