Slecna 007

Jak komunikovat s psychopatem?

Nejlepší je se jim vyhnout, to ano, ale když už to nejde a s psychopatem jednat musím, jak na to?
Nejde o urážku, když tenhle termín „psychopat“ používám. Ten člověk je takto diagnostikován odborníky. Je to narcista, sobec, má přehnané mínění o svých znalostech a schopnostech, neuzná své chyby, vše, co se mu nepovede je vinou někoho druhého, manipulátor, neochotný k jakýmkoli kompromisům, lže.
Jak s ním jednat? Tomuto se nevyhnu. Jsem ochotna podstoupit skoro cokoliv, abychom se dohodli. Mám jednat ze slabé pozice (vím, že do slabých si kopne), anebo naopak silné, kdy vím, že bude dělat naschvály?

Doplňuji:
Nežiju s ním. Je to soused a fakt není můj typ 🙂
Ale dohodnout se musíme, jedná se o pozemek mezi námi. Jako naschvál bude vnímat už jen to, že s ním vstupuji do jednání. Nechci být jeho obětí, ale řešit to prostě budeme muset. S normálním chlapem bych se dohodla jako sousedka, ale tady potřebuji možná nějaké rady od lidí, co mají „souboj“ za sebou. Jak to dopadlo, co by dnes dělali jinak …

Nejlepší odpověď
Kepler

Neodporovat, souhlasit s ním. Tím se vyhneš konfliktu. Nebylo by to jednání z pozice slabšího, ale rozumnějšího. Teprve za dveřma si můžeš ulevit: „to je ale hňup!“ Naschvály snad dělat nebude, když mu to jeho zvláštní ego nenarušíš. Spíš by je dělal, kdybys se mu snažila dokazovat, že je vedle, jak ta jedle.

Další odpovědi
marci1

Pokud žiješ s psychopatem v jedné domácnosti, odborníci doporučují jediné řešení: pokud můžeš, odejdi od něj a dostaň se z jeho vlivu. Bude tě „deptat“ psychicky i fyzicky. Budeš slabší a slabší. Dokud máš ještě sílu, dostaň se z jeho vlivu. Nebo chceš být oběť? ☹

anonym

Odejdi pokud je ještě čas,změn si život,pokud ještě lže ,tak to je to nejhorší co tě mohlo potkat.
Přeju hodně štěstí.

Psychotic

Psychopat (nebo parchant) má omezené schopnosti empatie. Takže absolutní priorita v jakémkoli vyjednávání nebo kooperaci s ním je neapelovat na svědomí, nezdůrazňovat svoje pocity či cíle a nestavět se do role soupeře (k poražení) ani oběti (k vykořisťování).

Když po něm něco chceš, zdůrazňuj, co z toho bude mít on. Zdůrazňuj, že kooperace s tebou mu přinese zisk. Vyhni se slovesům rozkazovacího způsobu. A hlavně se vzdej naděje, že váš vztah bude férový. Neočekávej, že z něčeho vyjdeš jako vítěz, spíš se snaž prohrát co nejméně bolestivě.

Nuk nuk

Prvně, není to urážka ani nadávka, je to psychiatrická diagnoza. Ta nemoc se skutečně nazývá psychopatie.

Další věc, psichopatie je poměrně široký pojem, přesněji řečeno má několik podob a reakce psychopata na některé podněty se také odvíjí od jeho povahových vlastností a temperamentu. Jsou psychopaté, kteří se v návalu své nemoci spíše rozbrečí, jiní vám budou nadávat, ty nejtěžší mohou mít snahu z nějakého nepochopitelného důvodu ublížit sami sobě nebo i druhým lidem.

Protože je každý takto nemocný člověk jiný, bylo by možná ideální, abyste se o způsobu chování k němu poradila s jeho psychiatrem, který by měl znát jeho i přesnou povahu jeho choroby.
Obecně platí, že je dobré takovému člověku (tedy pokud není nebezpečný) vytvořit klidné prostředí, které ho nebude dráždit.

tforro

Doporučuji do problému tajně zainteresovat jinou osobu a se sousedem psychopatem táhnout za jeden provaz. Chybí detailnější popis, o co jde v pozemku „mezi vámi“. To je škoda, poradil bych…
Nicméně všeobecně je třeba jít na takové lidi od lesa a pokud jej nemůžete porazit ze silné ani ze slabé pozice, tak se s nepřítelem spojte.

Šidlo

to závisí od toho, aký inteligentný je, a či má nad ním aspoň jeden človek vplyv – matka, manželka, ak je diagnostikovaný, tipujem že spáchal trestný čin – nemá probačného či iný oficiálny dozor? btw – je plne svojprávny a naozaj s ním musíte jednať o ten pozemok?

ak áno

  1. vždy jednať seberovne, asertívne…bolo by fajn, ak vás dobre nepozná, chovať sa trochu v štýle ,,aj ja som všeličoho schopná"
  2. ak si do vás kopne – tvárte sa, že nechápete, nie že vám to nevadí – on vie, čo normálnym ľudom vadí a na to vsádza
  3. pri provokácií platí technika otvorených dverí
  4. sama ho niečím trochu šokujte – nechovajte sa úplne normálne a predvídateľne – on vie veľmi dobre, čo robievajú normálni ľudia – niečím odlišným ho vyvediete z miery – ale len trochu, aby nevybuchol!
  5. akékoľvek známosti na úradoch, polícií…teraz je čas ich využiť
  6. vy v žiadnom prípade nepristúpte na jeho špinavú hru – prísne dodržujte zákon!
  7. právnik…ak máte trochu peňazí, na toto ich miňte…

anonym

Pokud si myslíš, že jsi lepší než on, buď prostě chytřejší.

louskáček

Domnívám se že s každým člověkem se dá dohodnout.To že si myslíte že bude dělat naschvály hned jak vstoupíte v nějaké jednání?Co bude to přece nikdo nemůže vědět,pokud to víte tak mi sdělte příští čísla ve sportce.Co se odchylek v chování týká.Řekl bych že mají dvě příčiny:Vrozenou–Je prostě takhle poskládaný geneticky a tam pomůžou jen prášky.Pak vlivem prostředí (výchovou).Což je zřejmě tento případ a současně i dobrá zpráva jelikož stím se dá pracovat.Píšete že lže,takže vnímá realitu a není si sebou moc jistý proto se snaží jí upravit,ve smyslu „Já jsem lepší než Vy“.Tak ho při tom nechte,jde li jen o ten pozemek.(Pokud z něj chcete mít milého souseda,tak je to běh třeba i na několik let.Než se najde opravdová příčina-y.A než se nahradí programy podle ktrých teď funguje jinými.Např:Soused vám nadává,vy pozvete policajty,ty mu dají pokutu.Co to řeší? (Ohnuli jste jednu větvičku z obrovského roští které si vypěstoval a zadusil jím vše ostatní.) Soused vrčí na každého koho potká.---Jedná totiž podle zadání:Já jsem vyrůstal bez otce,celý svět je na prd,tak se mu budu mstít. Toto zadání je nutno nahradit.třeba:Než abychom trpěli s matkou s násilnickým alkoholikem,je lepší že jsem taky vyrůstal jako každé 20 dítě bez otce.
Vše má své řešení.(viz:zá­pletka ze skvrnou od krve na podlaze v povídce Strašidlo cantervillské­.)Psala jste že jste ochotná obětovat cokoli,aby jste se dohodli.Nemyslím si že je to nutné.Co byste však měla udělat.Nastavit si své hranice,kam až chcete zajít a dál neustupovat.Každý postoupí jen tak daleko,kam mu dovolíte.(Nap­ř:Půjdete do krámu.Zeptáte se,chcete něco vzít?Odpoví ,,Jo mlíko“.Jednou­,dvakrát,pětkrát vám to nevadí,ale protože jste mu to umožnila,může to po vás vyžadovat až do konce života.) To nastavení platí i pro morálku.
Nejsem moc zastáncem naschválů,nic neřeší jen se stále stupňují.Ale nemůžete si zase nechat všechno líbit.Kam až chcete zajít v obhajování svých cílů?Abyste nakonec nebyla horší nežli on.Věřím že se člověk učí celí život a že se navzájem můžeme ovlivnit.(Proto se ke všem snažíme chovat tak,jak chceme aby se oni chovali k nám.)Jestliže reaguje podrážděně na všechno,není si sebou moc jistý a bojí se změn.Bude se možná i dlouho rozhodovat tak netlačit na pilu.Zkoušet nejdřív nezávazně konverzovat.(O po­časí,požádat ho o radu :Co dělá s jabkama?Mám si pořídit křečka nebo rybičky?)Prostě o ničem,jen aby se uklidnil že mu nechcete nějak ublížit.Jelikož je asi vznětlivý?Je lepší mu své požadavky servírovat lehce.Že s ním chcete mluvit o tom pozemku,ale že to nespěchá.Jestli už o tom přemýšlel a ať navrhne termín.Vám je to jedno vy už své cíle a hranice máte nastavené,takže v tomto případě víte jak to dopadne.Držím palce a věřím i ostatní.