Avatar uživatele
štamgast

Jak, kdy, kým a odkud byla do Evropy dovezena káva?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kapka, johana 56, da ny před 3540 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kapka

Jsem si vzpomněla na desku Skupův Spejbl a Hurvínek, jak se tam ti dva baví o Kolumbovi, že si všiml, že když ovce okousali listy kávovníku, tak ožily. Hurvínek: Ony byly před tím mrtvé? Spejbl: Proč by měly být mrtvé? H: Jsi říkal, že ožily. S: To se tak říká, že ožily. H: Ja myslel, že je před tím všechny zapíchnul. :D:D:D

To je už let, co jsem to slyšela naposledy, takže to určitě nepíšu přesně, ale prostě miluju desky s Hurvínkem. Si koupím asi novej gramofon. :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Zrovna dneska jsem četl o porážce Turků u Vídně r. 1683, kdy součástí kořisti byly velké zásoby kávy, které se pak v Evropě (hlavně asi ve Vídni) vypily.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
MK44

Kávovník by měl pocházet z Ethiopie. Pití kávy se přes Araby dostalo do Osmanské říše, a jak se z ní dostalo do Vídně, popisuje kolega klumprt.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Za původní kolébku kávy (arabica) se považuje Etiopie /oblast Kaffa/ a hlavně JEMEN, kam se dostala z Etiopie. Nejprve se kávová zrna žvýkala.

První písemná zmínka o pěstování kávy pochází z Jemenu z 6. stol. n.l.. Jemenský šejk Omar – lékař jako první ve 13. století vařil ze zrn kávovníku nápoj. Omar pocházel z přístavu Mucha (al-Mukha) – odtud káva „mocca“.

V 15. století vznikají v městech Orientu kavárny (Istanbul).

V 17. století přivezli tajně kávová zrna do Evropy Holanďané, pěstují kávovník ve svých koloniích, podobně později Francouzi, Španělé… káva se dostává do Brazílie, Kolumbie, Indie, Vietnamu apod.

Zdroj uvádí vznik 1. evropské kavárny v r. 1647 v Benátkách ;)

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/e­konomika/273491-spotreba-kavy-se-od-totality-nemeni-cesi-ji-koupi-rocne-tri-kilogramy/
http://www.im-4-ana.estranky.cz/clan­ky/tipy-a-triky/kava---holandane-ji-ukradli-arabum_.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Káva se dostala do Evropy při Tureckém obléhání Vídně

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek